kabaktatlisi.gen.tr https://www.kabaktatlisi.gen.tr Kabak Tatlısı, Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kabaktatlisi.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Mon, 09 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Fırında Tahinli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/firinda-tahinli-kabak-tatlisi.html Fri, 09 Nov 2018 13:17:19 +0000 Fırında tahinli kabak tatlısı, Özellikle hafif tatlı severlerin lezzetli bir tatlı ye isteklerini çok güzel lezzetler ile telafi etmelerine yardımcı bir tatlı çeşididir. Bal kabağından yapılan ve tahinle tatlandırılan bu ta Fırında tahinli kabak tatlısı, Özellikle hafif tatlı severlerin lezzetli bir tatlı ye isteklerini çok güzel lezzetler ile telafi etmelerine yardımcı bir tatlı çeşididir. Bal kabağından yapılan ve tahinle tatlandırılan bu tatlı farklı lezzetler arayanların evlerinde rahatlıkla yapıp yiyebileceği bir tatlıdır. Çocukluğumdan beri tahin sevmeyen birisi olarak bu tür tatlılar ile tahinden almam gereken vitamini alabiliyor olmayı da çok seviyorum tahini sade veya pekmezle yiyemezken tatlı ve kurabiyeler içerisinde tüketebiliyorum. O yüzdende bu tür tatlıları yemeği seviyorum. Hem kalori değeri açısından hemde lezzeti açısından en azından herkesin bir kere olsa da denemesini tavsiye ederim.

Fırında tahinli kabak tatlısı malzemeleri
 • Bir kilogram soyulmuş ve temizlenmiş bal kabağı,
 • Bir çay bardağı kadar tahin,
 • İki su bardağı toz şeker,
 • Bir buçuk çay bardağı iri çekilmiş ceviz içi,
Fırında Tahinli Kabak TatlısıFırında tahinli kabak tatlısı yapılışı

İlk olarak önceden soyulmuş bal kabaklarının belirli büyüklüklerde ortalama el parmağı uzunluğunda dilimlenmesi gerekmektedir. Dilimlenen bal kabakları fırın tepsisi olan dikdörtgen tepsi içerisine belirli bir şekil ve düzgünlükte yerleştirildikten sonra üzerilerinde iki bardak toz şeker eşit miktarlarda hepsine gelecek şekilde serpilmelidir. Bu şekilde dinlenmeye ve şekeri erimeye bırakmak gerektiğinden tatlıyı kullanacağınız günden bir gece önce akşam saatlerinde hazırlayıp buzdolabında bir gece bekletmeniz gerekmektedir. Ertesi gün beklettiğiniz şekerli bal kabaklarının olduğu tepsi buzdolabından çıkartılarak kasaptan da temin edebileceğiniz yağlı bir kağıt ile hiç açık kalmayacak şekilde üzerinin örtülmesi gerekir. Üzerini örttükten sonra önceden 160 derece sıcaklıkta ısıtılmış olan fırına pişmesi için konulur. Yaklaşık olarak fırında pişim süresi yirmi beş otuz dakika kadar olan fırında pişim olduktan sonra fırından çıkartılarak soğumaya bırakılması gerekmektedir. Soğuması gerçekleştikten sonra bir çay bardağı olarak hazırladığınız tahini bal kabaklarının üzerindeki yağlı kağıdı açarak eşit şekilde her bir adetin üzerine yayılması gerekir. Daha sonrasında üzerilerinde ceviz içi parçaları atılarak görsel güzelliği de yapıldıktan sonra artık fırında tahinli kabak tatlımız hazır ve servis edilebilir hale gelir. Gönül rahatlığı ile ailenize yedirebileceğiniz bu tatlı misafirler içinde ikram açısından maharetlerinizi gösterebileceğiniz basit ama gösterişli bir tatlıdır. Herkese afiyet olsun. 
]]>
Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kirece-yatirilmis-kabak-tatlisi.html Sat, 10 Nov 2018 04:48:24 +0000 Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı, Kirece yatırılmış kabak tatlısı Akdeniz bölgesine, özellikle de Hatay Antakya yöresine ait, oldukça lezzetli bir tatlı çeşididir. Normal kabak tatlısından farkı dışının çıtır Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı, Kirece yatırılmış kabak tatlısı Akdeniz bölgesine, özellikle de Hatay Antakya yöresine ait, oldukça lezzetli bir tatlı çeşididir. Normal kabak tatlısından farkı dışının çıtır çıtır oluşudur. Bizler denedik ve çok beğendik. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler:

 • 2,5 kilogram bal kabağı 

Kireçli Su İçin

 • 1 kâse sönmemiş kireç 
 • 4 litre su

Şerbeti İçin

 • 6 su bardağı toz şeker
 • 7 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı

Kirece Yatırılmış Kabak Tatlısı Hazırlanışı: Kire yatırılmış kabak tatlısını hazırlamak için ilk olarak, 1 kâse sönmemiş kireç derince bir kabın içerisine alınır. Bu işlemin tatlıyı yapmadan bir gün öncesinden yapılması gerekmektedir. Daha sonra sönmemiş kirecin üzerine 4 litre su ilave edilir. Kireçli su bu şekilde bir gün boyunca bekletilir. Bunun sebebi suyun mümkün olduğu kadar berraklaşmasını sağlamaktır. Ardından, 2,5 kilo kabuklu kabak alınır ve soyularak çekirdekleri temizlenir. Temizlenen kabaklar güzelce yıkanır ve karpuz dilimleri şeklinde kalınca doğranır. Bir gece öncesinden bekletilen sönmemiş kireçli suyun kireç dip kısmına çökmüş ve su durulmuş halde olmaktadır. Bunun yanı sıra suyun üst kısmında da hafif bir kaymak meydana gelmektedir. Buna kireç kaymağı adı verilir. Kireç kaymağı ile birlikte kabı kesinlikle eğmeden bir kepçe yardımı ile bu suyu üst kısmından başlayarak ayrı bir derin kabın içine almak gerekmektedir. Bu işlemi uygularken suyun bulanmamasına dikkat edilmelidir. Ardından bu derin kabın içerisine kalın kalın dilimlenmiş olan kabaklar ilave edilir.

Kabakların hepsinin suyun dibine çökmesi gerekmektedir. Kabakların tam olarak suyun dibine inmelerini sağlamak amacı ile bir ağırlık da kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kabakların dış taraflarının sertleşebilmesi amacı ile en az 18 saat bu kireçli suyun içinde beklemesi gerekmektedir. Kabakların bekleme süresinin dolmasının ardından kabaklar suyun içerisinden alınır ve her bir kabak ayrı ayrı olmak üzere minimum beş ya da altı sefer bol suda iyice yıkanır. Daha sonra, yaklaşık olarak 60 dakika kadar normal suyun içerisinde beklemeye alınır. Bekleme süresinin ardından her bir kabak dilimi bir ya da iki yerinden kürdan yardımı ile delinir. Ardından, bir tencerenin içerisine 7 su bardağı su ile 6 su bardağı toz şeker koyularak ocağa alınır ve orta ateşte kaynamaya bırakılır. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynayan şerbet ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır. Şerbetin ılık olması gerekmektedir. böylece kabaklar daha çıtır olur. Ilıyan şerbetin içerisine suda bekleyen kabaklar ilave edilir. Burada da kabakların şerbetin altında kalmasına dikkat edilmesi ve aksi halde kabakların bir miktar daha inceltilmesi gerekmektedir. Kabaklarla şerbet buluşunca hiç vakit kaybetmeden tencere ocağa alınır ve kaynamaya başlaması ile birlikte ocağın altı kısılarak 2-2,5 saat kadar pişmeye bırakılır. Kabakların pişme süresi kabakların hangi kalınlıkta doğrandığına bağlıdır. Pişme süresinin ardından kabakların görüntüsünün şeffaf ve saydam olması gerekmektedir. Kabakların pişme süresi dolunca tencereye limon tuzu eklenir ve bir taşım daha kaynatılıp ocaktan alınır. Hazır olan kabaklar bir kaşık ya da çatal yardımı ile ocaktan alınarak camdan bir saklama kabının içerisine koyulup servis edileceği zaman buradan servis tabaklarına alınmak üzere dilimlenip, tahin ve bol fındık ile servis edilir. Afiyet olsun…

]]>
Kıtır Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kitir-kabak-tatlisi.html Sat, 10 Nov 2018 08:42:52 +0000 Kıtır Kabak Tatlısı, Büyük bir beğeni toplayan kıtır kabak tatlısının asıl özelliği kireçli suda bekletilmiş olmasıdır. Kireçte bekleyen bu tatlının tadına doyamayacaksınız. Ancak yapması ne kadar zahmetli ise yemesi Kıtır Kabak Tatlısı, Büyük bir beğeni toplayan kıtır kabak tatlısının asıl özelliği kireçli suda bekletilmiş olmasıdır. Kireçte bekleyen bu tatlının tadına doyamayacaksınız. Ancak yapması ne kadar zahmetli ise yemesi de bir o kadar mükemmeldir. Yediğiniz bu tatlının damağınızda kalan lezzetini unutamayacaksınız. Eminim Bu tarifi yaptıktan sonra yemek kitabınızın en güzel köşesin de yer alacaktır. 

Kıtır Kabak Tatlısı Malzemeleri 
 • 1 kilo bal kabağı 
 • 5 su bardağı şeker
 • 6 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı dut pekmezi 
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 • 300 gram sönmemiş kireç
 • 3 litre su
 • isteğe bağlı olarak ceviz
Kıtır Kabak Tatlısı Hazırlanışı 

Kıtır Kabak Tatlısı, Öncelikle sönmemiş kirecin kaymağını hazırlamak için derin ve geniş bir kaba 300 gram sönmemiş kireci ve 3 litre suyu döküyoruz. Kireçlerin çözülmesi ve dibe çökmesi için bir gece beklenilmelidir. Sönmemiş kireç tazeyse kabarır. Hemen çözülür. Ancak bayat olan kireç suyun içinde patlamaya başlar. Bu nedenle kireçten uzak durmak gerekir. Bayat olsa bile sönmemiş kireci kullanabilirsiniz. Tek farkı bayat olan daha geç çözülür. Ancak geçte olsa çözülür. Bir gece bekledikten sonra suyu dağıtmadan kireçli suyun üzerinde olunca ince tabaka oluşan kaymak yavaşça alınır ve başka bir kaba boşaltılır. Su dağılmadan bu işleme devam edilir. 

Kıtır Kabak TatlısıKıtır Kabak Tatlısı, Bal kabaklarını hazırlamak için kalın olan kabuklarını soyun ve daha sonra karpuz dilimler gibi dilimleyin. Dilimlerin kalın olması gerekir. İçinin yumuşak olması için yoksa kirece koyduğumuz anda sertleşir ve yemek zor olur. Bal kabaklarını kirecin kaymağını aldığımız suyun içine atın. Suyun Bal kabaklarının üzerine geçmesi lazım. Suyun üst yüzeye çıkması için bir ağırlık koyabilirsiniz. Ben kireçli suda 16 saat beklettim. Kabakları daha az sürede bekletmeyin çünkü istediğimiz sertlikte olmaz. Daha sonra kabakları dört ve ya beş kere yıkayıp durulayın. Bir saat normal suda bekletin. Bu süreç bal kabaklarının kireçten iyice arınması için önemlidir. Beklerken bal kabağının şerbetini hazırlayabilirsiniz. 

Kıtır kabak tatlısı şerbeti için, derin bir kaba beş su bardağı şekeri ve 6 su bardağı suyu döküp kaynatıyoruz. 5-6 dakika kaynatın. İçine kaşığı dut katıp karıştırın ve ılık olması için bekleyin. Kabakları suyun içinden çıkarın tekrar yıkayın ve kürdan yardımı ile bir kaç yerden delip ılık olan şerbetin içine atın. Şerbetin bal kabaklarının üzerini geçmesi gerekir. Ocağa alın ve kaynatın. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve kevgirle bütün bal kabaklarını şerbete gömmek için ara ara karıştırın. Bu şekilde yaklaşık olarak 2-2.5 saatte pişecektir. Bu süre zarfında çok şeffaf bir görünüm alacak bal kabakları ve reçel kıvamına gelince limon tuzunu atın. Bir ya da iki dakika daha böyle pişirdikten sonra altını kapatın. Sıcakken cam bir kavanozda saklarsanız çok uzun zaman saklayabilirsiniz. Servis etmek için ince dilimleyip servis tabağına alın ve üzerini ceviz ile süsleyin....
]]>
Hatay Usulü Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/hatay-usulu-kabak-tatlisi.html Sat, 10 Nov 2018 12:33:54 +0000 Hatay Usulü Kabak Tatlısı, Hatay usulü kabak tatlısının tarifi diğer kabak tatlısı yapımına göre çok daha farklıdır. Bu tatlıyı yapmak için sönmemiş kireç içine yatırılan hazırlanan ve oldukça ustalık gerektir Hatay Usulü Kabak Tatlısı, Hatay usulü kabak tatlısının tarifi diğer kabak tatlısı yapımına göre çok daha farklıdır. Bu tatlıyı yapmak için sönmemiş kireç içine yatırılan hazırlanan ve oldukça ustalık gerektiren bir tatlı türüdür. Bu sebepten dolayı birçok kişi Hatay usulü yapılan kabak tatlısını bilmez yada yapamaz. Bu tatlıyı yiyen kişilerin damaklarından bu tat hiç gitmez. Tekrardan yemek ister. Sönmüş kireç içinde bekletilerek yapılabilen bu kabak tatlısının rengi aynı cam gibi saydam dış tarafı ise kıtır, kıtır içi ise aynen lokum gibi yumuşacık ve lezzetli olur. Şimdi Hatay usulü kabak tatlısının yapımına geçelim.

Hatay Usulü Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Dört litre kadar su
 • 300 gram sönmemiş kireç
 • Soyulmamış şekilde iki buçuk kilo kadar kabak
Şerbeti İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Yedi su bardağı kadar su
 • Bir tatlı kaşığı kadar limon suyu
 • Altı su bardağı toz şeker
Hatay Usulü Kabak TatlısıHatay Usulü Kabak Tatlısı Yapılışı

Öncelikle sönmemiş haldeki kireci bir gün önceki akşamdan su ile birlikte derin bir kabın içine koyarak bir gece kadar bekletin. Kireci bu şekilde bir geceden daha az bekleten kişiler de elbetteki var ama tam bir gece bekletirseniz suyu çok daha berrak olur. Bu sayede de kabak daha lezzetli bir tat alır. Tam bir gece beklettin sonra suyun üstünde kirecin kaymağı birikir. Biriken bu kireç kaymağı ile duru suyunu kepçe kullanarak alın ve başka bir kap içine aktarın. Ancak aktarır iken oldukça yavaş hareketler ile yapmanız gerekir ki su bulanmasın. Daha sonra kabı yerinden hiç oynatmayın daha kolay alabilmek için eğer kabı eğerseniz yine su bulanacaktır. Çıkan duru su ile kireç kaymağını başka bir kap içine aldıktan sonra kabakları aynı karpuz dilimi gibi dilimleyin ve kabuk kısımlarını dikkatli bir şekilde soyun. Çok fazla inceltmeyin ve karpuz dilimi şeklinde soyun. Soymuş olduğunuz kabakları daha önceden hazırlamış olduğunuz kireçli su içine gömerek tam on sekiz saat bekletin. Ancak kabaklar suya gömülmezse üstüne bir ağırlıkta koyabilirsiniz. Burada önemli olan nokta her yerininde hazırlamış olduğunuz bu su içine batmış olmasıdır. 

Yaklaşık 18 saat kadar bekledikten sonra tam kıvamında oluyor. Ancak bazı tatlıcılar tam iki gün kadar bekletiyorlar iki gün bekletir iseniz yüzey kısmı daha sert olacaktır. Kabak tam 18 saat kireçli su içinde kaldıktan sonra sudan alın ve en az 5-6 kez bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra bir tencere içine su koyarak kabakları su içine bastırın ve su içerisinde tam bir saat kadar beklettikten sonrada sudan kabakları sudan alın. Son kez daha yıkadıktan sonra tatlıyı yapmaya başlayabilirsiniz. Bir tencere içerisine su ile şekeri koyarak kaynatın. Şerbet kaynama aşamasına geldiğinde iki, üç dakika kadar daha kaynatmaya devam edin. Süresi dolunca ocaktan alın. Biraz ılınması için serin bir ortamda şerbeti bekletin. Şerbet ılındığında kabakların şerbetin içerisine atılması gerekir. kabağın dışının çıtır, çıtır olması için bu işlem çok önemlidir. Ilımış olan şerbet içine kabakları koyarak ocağın altını tekrardan açın. Şerbet yeniden kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve kısık ateş üstünde kaynamaya bırakın. Yaklaşık iki yada iki buçuk saat arası pişmesi yeterlidir. Enfes Kabak tatlısı servise hazır.

Afiyet Olsun
]]>
Muhallebili Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/muhallebili-kabak-tatlisi.html Sat, 10 Nov 2018 19:14:37 +0000 Muhallebili Kabak Tatlısı, kabak özellikle kış mevsiminde çıkan bir besin maddesidir. Genellikle kabak tatlısını sadece toz şeker ekleyerek pişirebileceğiniz gibi, aynı zamanda muhallebili, fırında, bisküvili ve daha fazla mal Muhallebili Kabak Tatlısı, kabak özellikle kış mevsiminde çıkan bir besin maddesidir. Genellikle kabak tatlısını sadece toz şeker ekleyerek pişirebileceğiniz gibi, aynı zamanda muhallebili, fırında, bisküvili ve daha fazla malzeme kullanarak farklı lezzetlerde kabak tatlıları hazırlayabilirsiniz. Çoğunlukla kabak tatlısı yetişkinler tarafından fazlası ile tüketilse de üzerine muhallebi eklendiği zaman çocuklarda severek tüketmektedir. Hem yapımı oldukça kolay hem de gerçekten çok lezzetli olan muhallebili kabak tatlısını bolca tüketmek gerekir. Çünkü sadece kış aylarında bulabileceğimiz kabak vitamin ve mineraller açısından zengin olan bir besin maddesidir. Ayrıca süt ile hazırlanmış muhallebiyle de daha çok lezzetli bir hal almaktadır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bal kabağını mutlaka mevsiminde iken bolca tüketmeye özen gösterilmelidir. Muhallebili kabak tatlısı hem göze hitap ederken hem de damak zevkinize uygun muhteşem bir tatlıdır.

Muhallebili Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 3 dilim bal kabağı
 • 1 çay bardağı süt
 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 paket petibör bisküvi
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi
 • 1 çay bardağı dövülmüş fındık içi
Muhallebisi İçin 96
 • 3 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 5 yemek kaşığı nişasta
 • 1 paket şekerli vanilya
 • Üzerine Hindistan cevizi
Muhallebili Kabak TatlısıMuhallebili Kabak Tatlısının Hazırlanışı, ilk önce pazardan aldığımız bal kabaklarının dışındaki kabuklarını soyalım ve ardından dilimleyin. Dilimlenen bal kabaklarını tencerenin içerisine alalım ve üzerine 2 yemek kaşığı toz şeker ile sütü ilave ettikten sonra haşlayalım. Bal kabağını haşlarken eğer ihtiyaç görülür ise bir miktar sıcak su ilave edilebilir. Bal kabağı haşlandıktan sonra tencerenin içerisinde suyu kalır ise, suyu süzelim. Daha sonra haşlanmış olan bal kabağının içerisine 3 yemek kaşığı toz şekeri ilave ettikten sonra blendırdan geçirelim ve soğuması için bir kenara kaldıralım. Muhallebiyi hazırlamak için başka bir tencerenin içerisine sütü, nişastayı, toz şekeri ilave ettikten sonra kıvamını alıncaya kadar karıştırarak pişiriyoruz. Koyulaşan muhallebinin içine vanilyayı ekledikten sonra ocağın üzerinden tencereyi alıyoruz. Petibör bisküvilerini elimiz ile kırıyoruz ve soğumuş olan bal kabağının içerisine ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Tatlıyı hazırlayacağımız kabın içerisine bal kabağını yayıyoruz ve kaşık ile üzerini düzeltiyoruz. Daha sonra bal kabağının üstüne dövülmüş ceviz ve fındık içini her tarafına eşit olarak döküyoruz. Ardından muhallebiyi kabın içine yayıyoruz. Kremayı isteğe göre fazla koyabilirsiniz, ancak normal oranda muhallebi konur ise bal kabağının o muhteşem lezzetini alabilirsiniz. En son işlemde üzerine Hindistan cevizini gezdirelim ve fındık ve ceviz içi ile süsleyelim. Dinlenmesi için buzdolabına kaldıralım. Daha sonra servis yaparken dilimleyerek tabağın içine  alalım. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Tatlısı Muhallebili https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-muhallebili.html Sun, 11 Nov 2018 04:52:36 +0000 Kabak tatlısı muhallebili, pastayı aratmayacak bir tariftir. Kabak tatlısında kullanılan bal kabağı herkes tarafından bir sebze olarak bilinse de aslında bal kabağı meyve sınıfındadır. A vitamini deposu olan bal kabağı d Kabak tatlısı muhallebili, pastayı aratmayacak bir tariftir. Kabak tatlısında kullanılan bal kabağı herkes tarafından bir sebze olarak bilinse de aslında bal kabağı meyve sınıfındadır. A vitamini deposu olan bal kabağı demir, protein, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum bakımından da zengin içeriğe sahiptir. A vitamini içeriği göz sağlığını korumak anlamında oldukça faydalıdır. Bununla beraber bal kabağı daha birçok hastalığa karşı şifa olan özel bir meyvedir. Bal kabağı genelde tatlı yapımında kullanılsa da özellikle Güneydoğu'da yemek yapımında da kullanılmaktadır. Kabak tatlısı muhallebili, özel günlerde, kabul günlerinde, akşam üstü beş çaylarında ve yemeklerin ardından hafif bir tatlı olarak hazırlanabilecek kabak tatlısı muhallebili yapılışı da oldukça kolaydır. Kabak sağlık açısından da faydalı bir sebzedir. Kabak tatlısı muhallebili olarak yapıldığında hem tatlı ihtiyacınızı bastıracak, hem de sağlıklı bir atıştırmalık hazırlamış olacaksınız.

Kabak tatlısı muhallebili için gerekli malzemeler

Muhallebisi için
 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 5 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı margarin
 • 1 tane vanilya
Kabağı için
 • 1 kilo kabak
 • 30 tane petibör bisküvi
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi
 • 1 çay bardağı çekilmiş ceviz içi
Kabak Tatlısı MuhallebiliKabak tatlısı muhallebili hazırlanışı

Kabak tatlısı muhallebili için, ilk önce kabağın kabuğu soyularak dilimlenir. Ardından dilimler yıkanarak bıçakla bölünüp, uygun bir tencerenin içine alınır. Üzerine toz şeker eklenerek, kısık ateşte kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yumuşayan kabaklar ılıdıktan sonra blender kullanılarak püre kıvamında ezilir.

Kabak tatlısının muhallebisi için 5 su bardağı süt orta boy tencereye alınır. Üzerine toz şeker, un eklenerek şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Ardından orta harlı ocağa alınarak kaynayıncaya kadar devamlı karıştırılır. Muhallebi göz göz olduktan ve koyulaştıktan sonra içine vanilya ve margarin eklenir. Bir taşım daha kaynatılarak ocaktan alınır. Karışımın pürüzsüz bir kıvam alması için mikserle birkaç dakika kadar çırpılır.

Petibör bisküvi elle ya da mutfak robotuna alınarak iyice ezilir. Dikdörtgen tepsinin tabanına ezilen bisküviler yerleştirilir. Üzerine muhallebi dökülerek düzgün şekilde yayılır. Bu şekilde buzdolabına atılarak soğumaya bırakılır. Muhallebi tamamen soğuduktan sonra dolaptan alınarak üzerine kabaklı harç dökülüp, düzgün şekilde yayılır. Ceviz, tarçın ve Hindistan cevizi tatlının üzerine bolca serpiştirilir. Tekrar kabak tatlısı muhallebili buzdolabına alınarak en az 2-3 saat dinlendirilir. Daha sonra tatlı dilimlenerek servise sunulur. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Püresi Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-puresi-tatlisi.html Mon, 12 Nov 2018 04:23:33 +0000 Kabak püresi tatlısı,  lezzeti ile fark yaratan doyumsuz bir lezzet haritası. Bu tatlıyı sadece bal kabağı sevenler değil sevmeyenler de beğenerek yiyecektir. Üstelik içinde bulunan yoğun lif kaynağı sayesinde ihtiyacınız ol Kabak püresi tatlısı,  lezzeti ile fark yaratan doyumsuz bir lezzet haritası. Bu tatlıyı sadece bal kabağı sevenler değil sevmeyenler de beğenerek yiyecektir. Üstelik içinde bulunan yoğun lif kaynağı sayesinde ihtiyacınız olan bütün vitamin ve mineralleri alacaksınız. Bal kabağını sevmeyen çocuklarınız varsa hiç dert etmeyin bu tarifle siz söylemeden kendileri yiyecektir. Hem besleyici hem de görseli güzeldir. Bu nedenle özel günlerinize ve davetlerinize yakışan, göz dolduran ve aranılan tatlılar arasında yer alacaktır. Ayrıca üzerinde bulunan muhallebi bal kapağıyla müthiş bir uyum sağlamış. Gelin bu güzel tarifi sizleri daha fazla bekletmeden verelim isterseniz.

Kabak püresi tatlısı için gerekli olan malzemeler:
 • Yarım kilo kadar bal kabağı 
 • 1 su bardağı kadar toz şeker 
 • 2 tane çubuk tarçın
 • 2 adet karanfil tanesi
 • 1 çay kaşığı kadar pekmez
Muhallebi için gerekli olan malzemeler:
 • 2 su bardağı kadar süt 
 • 1 yemek kaşığı kadar un
 • 1 yemek kaşığı kadar nişasta
 • 1 su bardağı kadar şeker
 • 1 tane yumurtanın sarısı
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı
Kabak Püresi TatlısıKabak püresi tatlısının yapılışı:

İlk olarak orta büyüklükte bir tencere alıp içine bal kabuklarını püre yapmak için gerekli olan malzemeleri yani balkabağı, şeker, çubuk tarçın ve karanfili koyun. Bir süre piştikten sonra  bal kabakları yumuşayınca karanfil tanesini ve çubuk tarçın içinden çıkarın ve yumuşayan bal kabağını çatal yardımıyla güzelce ezdikten sonra pürenizi hazır hale getirin. Bu süreyi dikdörtgen bir borcamın tabanına yayın. Muhallebi için malzemeleri bir tencereye koyarak altı kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca tereyağını ilave edip 1-2 dk daha kaynadıktan sonra ocağın üzerinden alın ve muhallebinizi soğumaya bırakın. Muhallebi biraz ılıyınca mikserle iyice çırpın. Biraz sakızlanan ve pürüzsüz hale gelen muhallebimizi borcamdaki bal kabağı süresinin üzerine dökün. Hazırladığınız kabak püresi tatlısını buzdolabına koyup dinlenmesi için 4-5 saat bekliyoruz. İyice dinlenen kabak püresi tatlısını toz tarçın ve ceviz içi ezmesini üzerine serperek süsleyin. Sonra sevdiklerinizle afiyetle yiyebilirsiniz. 
Afiyet olsun...
]]>
Adana Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/adana-kabak-tatlisi.html Tue, 13 Nov 2018 03:09:30 +0000 Adana Kabak Tatlısı, Adana usulü kabak tatlısını daha önce denediniz mi Adana usulü kabak tatlısı gerçekten mükemmel ve olağanüstü bir tatlıdır. Bugüne kadar hiç denemediyseniz eminim bugünden sonra deneyeceksiniz. Yaz ayla Adana Kabak Tatlısı, Adana usulü kabak tatlısını daha önce denediniz mi Adana usulü kabak tatlısı gerçekten mükemmel ve olağanüstü bir tatlıdır. Bugüne kadar hiç denemediyseniz eminim bugünden sonra deneyeceksiniz. Yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı olan kabak tatlısına yeni bir boyut kazandırmış olacaktır. Bu tatlıyı diğer tatlılardan ayıran en önemli özellik kireçte bekletilmesidir. Kireçte bekletilmesine rağmen dışı kıtır kıtır içi yumuşacık bir tatlı elde edecesiniz. Hamur işi tatlılarına göre daha afif ve doğal olan bu tatlıyı tatlı krizlerinde ve diyet yaparken de tüketmeniz faydalı olacaktır. Diğer tatlılar gibi mide de baskı ve ağırlık yapmayacağı için denemenizi tavsiye ederim. Eminim denedikten sonra vazgeçemeyecek ve ikramlarınızda yerini Adana Kabak Tatlısına da yer vereceksiniz. 

Adana Kabak Tatlısı Malzemeler 
 • 2.5 kilo bal kabağı
Kireçli Su İçin 
 • Bir kase sönmemiş kireç 
 • 4 litre su
Şerbeti İçin 
 • 6 su bardağı şeker
 • 7 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
Adana Kabak TatlısıAdana Kabak Tatlısı Hazırlanışı 

Adana Kabak Tatlısı, Öncelikle derin bir tencere de bir kase kireci bir gün önceden 4 litrelik suda bekletiyoruz. Derin ve geniş olmalı ki suyu alırken dibine çöken kireci hareketlendirip dağıtmayalım. Suyun berraklaşması için bir gün beklemesi daha iyidir. Bu arada kireç çözülür ve dibe çöker. Bal kabaklarının kalın olan kabuklarını soyup temizleyin ve karpuz dilimler gibi dilimleyin. Bu arada bir gün bekleyen kireçli suyun kireci dibe çöker ve üzerinde ince bir kaymak oluşur. Kireç kaymağı dediğimiz kısımı suyu dağıtıp kireci bulandırmadan almanız lazım. Aldıktan sonra başka bir kaba boşaltın. Kirecin kaymağını alırken tencereyi sallamayın ya da eğmeyin. Yoksa kireç dağılır ve su bulanık olur. Bu durumda tekrar berraklaşmasını beklememiz gerekir.

Daha sonra Suyu eklediğimiz kaba bal kabaklarını diziyoruz. Kabakları tam olarak suyun içine yatırmanız lazım yoksa istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Suyun bal kabağının üzerini kapatması lazım bunun için üzerine bir ağırlık kullanabilirsiniz. 18 saat bal kabaklarını suyun içinde bekletin. Dış yüzeylerinin sertleşmesi için bu süre önemli bir çok kişi iki günde bekletebilir. Daha sert olması için ama bence 18 saat yeterlidir. Daha sonra normal su ile 5-6 kez yıkayın. iyice yıkadıktan sonra bir saat normal su da bekletin. Daha sonra kürdan yardımı ile bal kabakları bir iki yerden delin.

Adana Kabak Tatlısı Şerbeti, Tencereye 6 su bardağı şekeri ve 7 su bardağı suyu alıp kaynatın. 5 dakika kaynadıktan sonra ocağı kapatın. Ilık olması bal kabaklarının çıtır olması için çok önemli olduğu için ılık olması için bekleyin. Daha sonra bal kabaklarını içine atın. Şerbetin bal kabaklarının üzerine geçmesi lazım. Geçmiyorsa bal kabaklarını inceltin. Tencereyi ocağa koyun. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın. Çok kısık ateşte iki ya da iki buçuk saat pişirin. Piştikten sonra çok şeffaf ve saydam bir görüntü kazanacaktır. Ocağı kapatmadan limon tuzunu ekleyin. Bir taşım kaynadıktan sonra bal kabaklarını şerbetten alın ve cam bir kavanoza alın. Servis ederken de dilimlemeyi unutmayın. Ayrıca üzerine tahin gezdirmeniz ve ceviz dökmeniz de bambaşka bir lezzet katacaktır. Afiyet Olsun.
]]>
Pudingli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/pudingli-kabak-tatlisi.html Tue, 13 Nov 2018 10:22:54 +0000 Pudingli Kabak Tatlısı, yapması son derece basit olan bir tatlıdır. donduğu zaman dondurma tadı veren enfes bir tatlıdır. ikram yemeklerinizin, günlerinizin ve beş çaylarının olmazsa olması haline gelecek olan bu tatl
Pudingli Kabak Tatlısı, yapması son derece basit olan bir tatlıdır. donduğu zaman dondurma tadı veren enfes bir tatlıdır. ikram yemeklerinizin, günlerinizin ve beş çaylarının olmazsa olması haline gelecek olan bu tatlıyı daha önce hiç denemediyseniz bugünden sonra denemenizi tavsiye ederim. Çocuklarınızında bayılacağı muhteşem bir tatlıyı gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Çünkü İçeriğindeki kabak sayesinde çocuklarınızı sevindirirken bir yandanda sağlıklı gelişimlerine fayda sağlamış olacaksınız. 

Pudingli Kabak Tatlısı Malzemeler :
 • 1 kilo bal kabağı
 • 2 yada 2.5 su bardağı toz şeker ( isteğe bağlı olarak arttırabilirsiniz. )
 • 1 paket yada 1.5 paket burçak bisküvi ( benim ölçümde bir paket yetti. )
 • 1 paket vanilyalı puding ( siz isterseniz pudingi evde de hazırlayabilirsiniz )
 • 500 litre süt.
 • 1 çay bardağı hindistan cevizi
 • Üzerini süslemek için ceviz ( isteğe bağlı )
Pudingli Kabak TatlısıPudingli Kabak Tatlısı Hazırlanışı :

Pudingli Kabak Tatlısı, Öncelikle Bal kabaklarını soyup, karpuz dilimler gibi doğruyoruz. Daha sonra derin bir kaba boşaltıyoruz. Üzerini kapatacak kadar toz şeker serpiyoruz. Tarife göre 2 yada 2.5 su bardağı yeterli olacaktır. Bir gece ağzı kapalı dinlendirip, sulanmasını bekliyoruz. Sulanan bal kabaklarını ocağın üzerine alıyoruz ve kaynayana kadar bekliyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısıp, kısık ateşte suyu çekilene kadar pişiriyoruz. Suyu çekildikten sonra soğumaya bırakıyoruz. Kapağını açık bırakırsak daha erken soğur. 
Diğer bir kapta pudingi boşaltıp ocağa almadan süt ile karıştırıyoruz. Eğer karıştırmadan ocağın altını yakarsak, topaklanmalar oluşur. Normal de tarif de 750 litre süt yazar. Ancak pastanın üzerinde kalıp gibi donması için kıvamı biraz koyulaştırıyoruz.  Soğuyan Kabakları ezmeye başlıyoruz. Lapa olacak kıvama gelmesi lazım. Burçak bisküvilerini mikserden geçiriyoruz. Un haline gelene kadar çırpmaya devam ediyoruz. Daha sonra Lapa olan kabakların içine dökmeye başlıyoruz. Son olarak içine bir çay bardağı da hindistan cevizi dökerek karıştırıyoruz. kelepçeli kek kalıbına döküyoruz. Çünkü Kelepçeli kek kalıbında donduktan sonra çıkarması daha kolay olur. Üzerine yapmış olduğumuz pudingi de döküyoruz. Arzu ederseniz üzerini ceviz ilede süsleyebilirsiniz.  Dolapta donduktan sonra kelepçeyi açarak havuç dilimi gibi dilimleyin. Pudingli Kabak Tatlısı hazır.

Afiyet Olsun.........
]]>
Antalya Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/antalya-kabak-tatlisi.html Tue, 13 Nov 2018 19:32:59 +0000 Antalya Kabak Tatlısı; Geleneksel Türk tatlıları arasında bulunan kabak tatlısı hem lezzetli hemde hafif olması sebebiyle tercih edilen, ana malzemesi kabak olması sebebiyle sağlıklı olan bir tatlıdır. Kabak tatlısı tatlı de Antalya Kabak Tatlısı; Geleneksel Türk tatlıları arasında bulunan kabak tatlısı hem lezzetli hemde hafif olması sebebiyle tercih edilen, ana malzemesi kabak olması sebebiyle sağlıklı olan bir tatlıdır. Kabak tatlısı tatlı denince akla ilk gelen tatlılardan biri Antalya kabak tatlısıdır. Kabak tatlısı Türkiye'de birçok bölgede yapılmakta fakat her yörenin yapışında farklılıklar bulunmaktadır. Antalya kabak tatlısı hem lezzetli hem hafif hem şık bir görüntüye sahiptir. Bu sayede hem ailenize hem misafirlerinize gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Antalya Kabak Tatlısı İçin Malzemeler
 • 2 kilo bal kabağı
 • 2,5 su bardağı toz şeker
Antalya Kabak Tatlısı Üzeri İçin Malzemeler
 • Tahin
 • Dövülmüş ceviz
Antalya Kabak TatlısıAntalya Kabak Tatlısı Yapılışı

Öncelikle 2 kilo bal kabağı soyulur ve çekirdekleri çıkarılır. Kare kare yada istenilen şekilde yada boyutta doğranır. Kabağı alırken bazı yerlerde doğranmış olarak satılır. Sonrasında büyük derin bir tencereye doğranmış kabaklar koyulur ve 2,5 su bardağı şeker tencerede kabakların üzerine eklenir. Sabahtan akşama kadar bu şekilde tencerede kabaklar bekletilir. Kabak içerisinde çok fazla su barındırdığı için ekstra su koymaya gerek yoktur beklediği sürede kendi suyunu salacak ve şekeri emecektir. sonrasında bekletilen şekerli kabaklar ocağa alınır ve yumuşayana kadar pişirilir. Pişirildikten sonra kabaklar bor cam tepsiye alınıp soğuması beklenir. Soğuduktan sonra üzerine tahin ve ceviz dökülerek servis edilir. Antalya Kabak Tatlısı  hazır.

Afiyet olsun.
]]>
Fırında Sütlü Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/firinda-sutlu-kabak-tatlisi.html Wed, 14 Nov 2018 02:38:54 +0000 Fırında Sütlü Kabak Tatlısı, bal kabağı oldukça lezzetli ve çok besleyici olan vitamin ve mineraller barındıran ve sağlık açısından en faydalı olan besin maddesinden birisidir. Yapımı kolay bir tatlı olan bal kabağı süt Fırında Sütlü Kabak Tatlısı, bal kabağı oldukça lezzetli ve çok besleyici olan vitamin ve mineraller barındıran ve sağlık açısından en faydalı olan besin maddesinden birisidir. Yapımı kolay bir tatlı olan bal kabağı süt ile birleştiğinde çok daha lezzetli olmaktadır. Genellikle bal kabağını tencerenin içerisinde toz şeker ilave edilerek pişirilirken, aynı zamanda fırında da yapılabilir. Bal kabağı tatlısına en çok ceviz içi ve Hindistan cevizi yakışıyor, fakat her kişinin damak lezzeti farklı olduğu için tarçın, fındık içi de tercih edebilmektedir. Fırında sütlü kabak tatlısını akşam yemeklerinden sonra aileniz için ya da evinize yemeğe gelen konuklarınıza hazırlayarak bu muhteşem lezzetin tadını çıkarabilirsiniz. Ocakta piştikten sonra fırın tepsisine alınan bal kabağı üzeri kızardığı zaman daha güzel bir tat almaktadır. Eğer bu lezzeti henüz denemediyseniz mutlaka denemenizde fayda vardır.

Fırında Sütlü Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1,5 kilogram temizlenmiş bal kabağı
 • 1 su bardağı süt
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı un
Fırında Sütlü Kabak Tatlısının Üzeri İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi
 • Hindistan cevizi
Fırında Sütlü Kabak TatlısıFırında Sütlü Kabak Tatlısının Yapılışı, 

ilk önce bal kabağının kabuklarını soyalım ve ardından yıkadıktan sonra normal şekilde dilimleyin. Daha sonra tencerenin içerisine alalım ve üzerine toz şekeri gezdirerek bir gece boyunca bekletelim. Sabah uyandığınızda tencerenin kapağını açtığınız zaman bal kabaklarının suyunu saldığını göreceksiniz. Ocağın altını yakalım ve orta dereceli ateşin üzerinde bal kabaklarını pişirelim. Kabaklar pişerken bu arada orta boy bir tencerenin içerisine sütü, unu ve sıvı yağı ilave ederek kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirelim. Bal kabakları pişince küçük fırın tepisinin içerisine bir miktar koyalım ve tepsinin her yerine eşit olarak yaylım. Ardından hazırladığımız sütlü muhallebiyi dökelim ve en son kalan bal kabağını üzerine yaydıktan sonra 180 derecede ayarlamış olan fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Fırında piştikten sonra tatlımızı alalım ve isteğe göre süslenebilir, ama biz ceviz içi ve Hindistan cevizi serpiyoruz. Buzdolabında dinlendirdiğimiz fırında sütlü kabak tatlısını dilimledikten sonra servis tabağına alıyoruz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Yufkalı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/yufkali-kabak-tatlisi.html Wed, 14 Nov 2018 03:44:38 +0000 Yufkalı Kabak Tatlısı, kabak tatlısı  sade olabileceği gibi, fırında, muhallebili, yufkalı olarak hazırlanabilmektedir. Kışın çıkan kabak tüketildiği zaman sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle çocukların tük Yufkalı Kabak Tatlısı, kabak tatlısı  sade olabileceği gibi, fırında, muhallebili, yufkalı olarak hazırlanabilmektedir. Kışın çıkan kabak tüketildiği zaman sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle çocukların tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Kışın hemen her evde mutlaka pişen bir bal kabağının kokusunu alırsınız. bazıları bal kabağı tüketmekten hoşlanmaz iken bazıları da bu mükemmel lezzetten asla vazgeçemez. Çoğunlukla beyler bal kabağı ile hazırlanmış çeşitli tatlı türlerini yemekten çok zevk alırlar. Hem yapımı oldukça basit hem de görsel açıdan gözümüze hitap eden yufkalı kabak tatlısı mevsiminde en az haftada bir defa tüketilmesi faydalıdır. Yufka denildiği zaman hazır baklava yufkası ile olabileceği gibi, aynı zamanda el açması hazır yufka ile de yapılabilmektedir. Kabak tatlısına yufka oldukça farklı bir hava vermektedir. Baklava yufkası ile hazırlanan kabak tatlısı kıtır oluyor ve gevrek kalarak hemen yumuşamıyor. Misafirleriniz geldiğinde yufkalı kabak tatlısını hemen hazırlayabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız kabak tatlılarını hava almayan poşetlerin içerisinde buzdolabında muhafaza edin ve konuklarınız geldiğinde sadece yağını gezdirip hemen pişirebilirsiniz. 

Yufkalı Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 12 adet hazır baklavalık yufka
 • 2 su bardağı irice çekilmiş ceviz içi
 • 2 su bardağı bal kabağı rendesi
 • 6-7 yemek kaşığı toz şeker
 • 1,5 yemek kaşığı margarin ya da tereyağ
 • Bir miktar sıvı yağ
 • Üzerine pudra şekeri
Yufkalı Kabak TatlısıYufkalı Kabak Tatlısının Hazırlanışı, 

Öncelikle hazır baklava yufkasından dört tanesinin aralarına ince bir tabaka halinde fırça ile sıvı yağ sürelim ve üst üste gelecek şekilde koyalım. Dördüncü kata sıvı yağ sürmeden önceden rendelenmiş olan bal kabağından bir miktar alarak yufkanın üzerinde gezdirelim. Ardından bol miktarda ceviz içi ve 1 yemek kaşığı toz şeker (miktarı damak zevkinize göre arttırabilirsiniz) serpelim ve çok fazla sıkmadan rulo haline getirelim. Diğer baklava yufkalarını da aynı işlemler ile hazırlayalım ve yağladığımız fırın tepsisinin içine alalım. Daha sonra rulo halindeki tatlımızı 3'er parmak genişliğinde olacak şekilde dilimlere ayıralım. Küçük bir tavada tere yağını eritelim ve kaşık ile hamurların üzerinden gezdirerek her yerini yağlayın. Önceden 180 derecede ısıtılan fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Pişen yufkalı kabak tatlısını fırından çıkaralım. Biraz ortamda ılındıktan sonra üzerine pudra şekeri döktükten sonra servis yapalım. Yufkalı Kabak Tatlısının hazır.

Afiyet olsun.
]]>
Tarçınlı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/tarcinli-kabak-tatlisi.html Wed, 14 Nov 2018 10:34:17 +0000 Tarçınlı Kabak Tatlısı, Bilindiği gibi kabak sağlık için mükemmel bir besindir. Bal kabağını şerbet ve tarçın ile buluşturmak ise lezzetine lezzet katacaktır. Tarçınlı Kabak Tatlısı için, Güzel içi koyu kavun i Tarçınlı Kabak Tatlısı, Bilindiği gibi kabak sağlık için mükemmel bir besindir. Bal kabağını şerbet ve tarçın ile buluşturmak ise lezzetine lezzet katacaktır. Tarçınlı Kabak Tatlısı için, Güzel içi koyu kavun içi renginde taze bir bal kabağı seçmek gerekir. Böylelikle şekerde bekletilen bal kabağı rengini ve suyunu daha çok verecektir. Tatlılar içinde en çok tercih edilen bal kabağının en büyük özelliği diğer tatlılara göre daha hafif ve doğaldır. Hamur işi tatlılar, vücutta kilo almaya neden olurken bal kabağı mideyi yumuşatır ve yenilen besinlerin erken erimesini sağlar. Aynı zamanda kilo vermeyi düşünen kişilerin şekerini azaltarak pişirmesi de kilo vermede ve ani şeker krizlerinin olduğu anda bu tatlıyı tercih etmeleri tavsiye edilir. 

Tarçınlı Kabak Tatlısı Malzemeleri :
 •  1 kilo bal kabağı
 •  1, 5 veya 2 su bardağı toz şeker
 •  4 ya da 5 adet çubuk tarçın ( tarçının aroması için )
 •  yarım çay bardağı karanfil 
Tarçınlı Kabak TatlısıTarçınlı Kabak Tatlısı Hazırlanışı :

Tarçınlı Bal Kabağı Tatlısı, Bal kabağının kalın olan kabukları soyulur ve doğranır. Doğrama şekli isteğe bağlı olabilir. Nasıl bir şekil çıkmasını istiyorsanız öyle doğrayın. Bal kabaklarını geniş bir tencereye alarak üzerine yaklaşık olarak iki su bardağı toz şekerini serpin. Eğer fazla şekerli olmasını istemiyorsanız ve diyet için yemek istiyorsanız bir buçuk su bardağı toz şeker yeterli olacaktır. Tencerenin kapağını kapatın ve bir gece dinlendirin. Ertesi gün Bal kabaklarının sulandığını göreceksiniz. başka bir tencere de altına dört veya beş adet çubuk tarçın ve yarım çay bardağı karanfili dökün. Üzerine bal kabaklarını döktükten sonra ocağa alın ve pişirmeye başlayın. Kaynayana kadar bal kabaklarının yumuşaması için tencerenin kabağını kapatın. Kaynamaya başlayınca şerbetin taşmaması için kapağını yarı açık bırakın. şerbetin çekilmeye başlaması ile ocağın altını kısın ve pişince bal kabakların ocağın altını kapatın. Soğuyunca bir tabağa alın ve üzerine fıstık veya herhangi bir süsleme ile servis edin. Tarçınlı Kabak Tatlısı hazır.

Afiyet Olsun.........
]]>
Kabak Tatlısı Çeşitleri https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-cesitleri.html Thu, 15 Nov 2018 05:44:41 +0000 Kabak tatlısı çeşitleri, kabak tatlıları sevilen tatlı tariflerindendir. Hafif tatlılardan bazılarıdır. Kabak tatlısı lezzetli olması yani sıra oldukça sağlıklı bir tatlıdır.  Fakat şeker oranını az tutmak gereklidir. Kabak tatlısı çeşitleri, kabak tatlıları sevilen tatlı tariflerindendir. Hafif tatlılardan bazılarıdır. Kabak tatlısı lezzetli olması yani sıra oldukça sağlıklı bir tatlıdır.  Fakat şeker oranını az tutmak gereklidir. Hatta bazı çeşitlerinde şeker kullanmayacak da lezzetli tatlılar hazırlanabilir.  Damak tadına göre sütlü tatlılar şerbetli tatlılar ile beraber kabak tatlıları hazırlanabilir. Her biri birbirinden lezzetli olan kabak tatlısı ekonomik bir tatlıdır. Kabak temin edilince az malzeme ile kabak tatlısı hazırlanabilir. Kabak tatlılarında kullanılacak olan bal kabakları evinizin bahçesinde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bahçeniz ve imkanınız yok ise marketlerde pazarlarda alabilirsiniz. Muhakkak denemeli ve kabak tatlılarından tatmalısınız. Evinizde sevdiklerinize misafirlerinize sık sık yaparak onlarada bu lezzeti sevdirebilirsiniz. 

Kabak tatlısı yapımı için gerekli malzemeler 
 • 2 kilo kabak 
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz
Kabak Tatlısı ÇeşitleriKabak tatlısı yapılışı, 

Kabak tatlısı sevilen tatlı tariflerinden biridir. Kabak tatlısını fırında ya da tencerede yapabilirsiniz. Ya da tencerede pişirip tekrar fırınlayabilirsiniz. Fırınlama son aşamada yapılırsa daha lezzetli oluyor. Bunun için ilk olarak kabaklar dilimlenir. Dilimlenen kabaklar bir tencereye alınır ve üzerine toz şeker ilave edilerek ocağa alınır ve altı açılır. Kaynamaya başlayınca kabakta suyunu salacak be piştikçe tekrar çekecektir. Şerbeti koyulaşınca ocaktan alın ve fırın kabına boşaltın. Yüz seksen derece fırına verin ve on beş dakika kadar fırınlayın ve fırından çıkarıp bir kenara alın ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca üzerine dövülmüş ceviz ekleyerek servis edin. Kabak tatlısı çeşitlerinden birini sizinle paylaşmış oldum.

Afiyet olsun.
]]>
Kremalı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kremali-kabak-tatlisi.html Thu, 15 Nov 2018 08:13:02 +0000 Kremalı Kabak Tatlısı, Birçok kişinin sebze olarak bildiği ancak içerisinde bolca A vitamini ve beta karoten bulunan bir meyve olan bal kabağı sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça gerekli olan meyvelerden bir tanesi Kremalı Kabak Tatlısı, Birçok kişinin sebze olarak bildiği ancak içerisinde bolca A vitamini ve beta karoten bulunan bir meyve olan bal kabağı sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça gerekli olan meyvelerden bir tanesidir. Aynı zamanda protein, demir, potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengin olan bal kabağı çocukların kemiklerinin sağlıklı gelişmesi açısından da oldukça önemlidir. Ekim ayında tam olarak olgunlaşan bal kabağı, kış mevsiminin en sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin birisi arasında yer alır. Kendine has harika bir görüntü ve muhteşem turuncu rengi ve enfes tadı sayesinde kış aylarında sofralarımızı renklendirir. Bu oldukça faydalı meyve sindirim sistemi açısından oldukça önemlidir. Lifi bol bir meyve olan bal kabağının Türk mutfağında en çok kullanım şekli kabak tatlısıdır. Çekirdekleri de oldukça sevilen bu harika meyvenin faydalarından yararlanmak isteyenler ve kabak tatlılarını çok sevenler için bugün önerim kremalı kabak tatlısı olacak. Oldukça zengin vitamin ve mineral kaynağına sahip olan bir meyveden oldukça hafif ve lezzetli mi lezzetli bir tatlı yapılması bir çok kişiye farklı gelebilir Ancak bu muhteşem lezzeti denediğinizde tadına bayılacaksınız ve konuklarınıza ikram edebileceğiniz oldukça farklı ve zengin görünümlü bir tatlı çeşidini tatlı tarifleri listenize ekleyeceksiniz. Tatlı ile pek arası olmayan kişilerin bile hafif ve sade tadına bayılacağını düşündüğüm ve oldukça pratik yapılabilen kremalı kabak tatlısı gerçekten de şahane bir lezzet. Tarifimi deneyecek olan hanımlara şimdiden kolay gelsin.

Kremalı kabak tatlısı malzemeler:
 • 1 kilogram bal kabağı
 • 2 su bardağı toz şeker 
 • 1 çorba kasesi iri dövülmüş ceviz
 • Hindistan cevizi
Kreması için:
 • 1 kilogram süt 
 • 4 yemek kaşığı un 
 • 4 yemek kaşığı nişasta 
 • 1 su bardağı toz şeker 
 • 1 paket krem şanti 
 • 1 yemek kaşığı margarin
Kremalı Kabak TatlısıKremalı kabak tatlısı tarifinin yapılışı:

Tatlınızın şahane lezzete sahip olmasını istiyorsanız öncelikle alacağınız kabağı oldukça dikkatli seçmeniz gerekir. Unutmayın kabak ne kadar olgun olursa o kadar tatlı ve leziz bir olur. İlk önce bal kabağını karpuz gibi dilimleyin ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra kabuğunu soyun. Kabuğunu soyduğunuz bal kabağını yıkadıktan sonra iki parmak kalınlığında olacak şekilde doğrayın ve büyük bir tencerenin içerisine ara ara şeker serperek kabakları yerleştirin. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra kısık ateşte yaklaşık yarım saat kadar kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Kabaklar pişerken bu arada kremayı hazırlamak için geniş bir tencerenin içerisine süt, un ve nişastayı ilave ederek çırpma teli ile iyice çırptıktan sonra ocağın altını açın ve krema koyulaşıncaya kadar pütürleşmemesi için sürekli karıştırarak pişirin. Tatlının kreması kaynamaya başladıktan sonra 3-4 dakika daha pişirip ocağın altını kapatın ve kremanın içerisine 1 poşet krem şanti, margarin ve bir ve toz şekeri de ilave edip blender ile çırparak hazır edin. Daha sonra iyice yumuşamış olan kabakları çatal ya da blender ile püre haline getirip geniş bir borcamın içerisinde eşit kalınlıkta olacak şekilde yayın. Ardından hazırladığınız kremayı da kabak püresinin üzerine eşit oranda yayın ve son olarak kremalı kabak tatlınızın üzerini ceviz ve hindistan cevizi ile süsledikten sonra buzdolabında 1 saat kadar dinlendirip servis yapabilirsiniz. Afiyetle yemeniz dileğiyle...
]]>
Poşette Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/posette-kabak-tatlisi.html Thu, 15 Nov 2018 10:37:06 +0000 Poşette Kabak Tatlısı, kabak denildiği zaman hemen herkesin aklına klasik olarak hazırlanan tencerede pişen kabak tatlısı gelmektedir. Ancak her kişinin damak zevki farklı olduğundan dolayı, kimi tencerede severken, kimi muhallebi Poşette Kabak Tatlısı, kabak denildiği zaman hemen herkesin aklına klasik olarak hazırlanan tencerede pişen kabak tatlısı gelmektedir. Ancak her kişinin damak zevki farklı olduğundan dolayı, kimi tencerede severken, kimi muhallebili tercih eder, kimi de fırın poşetinin içerisinde pişmiş kabak tatlısını tercih etmektedir. Genellikle tencerede pişen kabak tatlısı biraz yavan bir lezzet vermektedir. Ancak fırında pişirilen kabak tatlısı özellikle fırının kendine has olan kokusunu ve lezzetini alması gerekir. Denemek isteyenler bir müddet tencerede kabak tatlısını pişirdikten sonra fırın poşetinin içerisine koyarak fırında da kısa bir süre pişirebilir. Kabak tatlısını fırında normal fırın kabının içinde de pişirebilirsiniz, fakat fırın poşetinin içinde kendi buharı ile piştiği için çok daha lezzetli oluyor. Kış aylarına özel olan bal kabağı sağlık açısından çok faydalı olduğu için haftada en az bir defa alarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Poşette Kabak Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 kilo hem temizlenmiş hem de dilimlenmiş bal kabağı
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 adet fırın poşeti
 • 2 adet tarçın çubuk
Poşette Kabak Tatlısını Servis Etmek İçin 
 • Sıvı tahin
 • Dövülmüş ceviz içi
Poşette Kabak TatlısıPoşette Kabak Tatlısının Hazırlanışı, ilk önce fırını 200 dereceye ayarlayarak ısıtalım. Ardından dilimlenmiş ve temizlenmiş olan bal kabaklarını fırın poşetinin içine yerleştirelim. Daha sonra kabakların üzerine toz şekeri gezdirelim ve çubuk tarçını ilave edelim. Fırın poşetinin ağzını buzdolabı poşetlerinin içinde bulunan tel ile bağlayalım. Hava alması için fırın poşetin üzerinden kürdan yardımıyla bir kaç delik açalım. Önceden ısıttığımız fırında kabak tatlısını yaklaşık olarak 45-60 dakika arasında pişirelim. Kabağın pişme süresi genellikle cinsi ile alakalı olduğu için bazıları yarım saat içinde hemen pişiyor. Fırına kabak tatlısını pişmek için koyduktan yaklaşık 30-35 dakika sonra fırın poşetini alt üst çevirin. Fırın poşetini alt üst etmek şerbetin bütün bal kabaklarına daha iyi yayılmasını sağlayacaktır. Fırında kabak tatlısını pişirirken kullandığınız tepsi derin olmalı, çünkü fırın poşetinden şerbet azda olsa tepsinin içerisine akabiliyor. Fırın poşetini alt üst ettikten sonra yaklaşık 10-15 dakika daha pişirdikten sonra kabak tatlısını fırından alalım. Fırın poşetini kesip kabak tatlısını servis tabağına alalım. Fırında kabak tatlısının üzerine sıvı tahini ve dövülmüş ceviz içini serpelim. Damak zevkinize göre isterseniz sıvı tahini kullanmazsınız. Afiyet olsun.
]]>
Çıtır Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/citir-kabak-tatlisi.html Fri, 16 Nov 2018 00:25:22 +0000 Çıtır kabak tatlısı,  tarifi sizleri korkutmasın. Kirece yatırılacak olması ve uzun zaman alması falan. Ben ilk önce kireç kullanılacağını duyunca çok şaşırmıştım, ama sonra bazı yemekler dahil kullanıldığını ö Çıtır kabak tatlısı,  tarifi sizleri korkutmasın. Kirece yatırılacak olması ve uzun zaman alması falan. Ben ilk önce kireç kullanılacağını duyunca çok şaşırmıştım, ama sonra bazı yemekler dahil kullanıldığını öğrendim ve biraz rahatladım. Biraz zor olması gözünüzü korkutmasın, tadına bakınca gideceksiniz zahmetine değiyor. Çıtır kabak tatlısı Türkiye 'nin bazı bölgelerinde yöresel bir lezzet haline gelerek bu tatlı tadıyla fark yaratıyor.

Çıtır kabak tatlısı için gerekli olan malzemeler:
 • 2 kilo kadar bal kabağı 
 • 2,5 kilo toz şeker
 • 12 su bardağı su (+ 14 su bardağı su)
 • 1 cacık kasesi kadar sönmemiş kireç
 • 1 çay kaşığı limon tuzu veya çeyrek limon suyu
Çıtır Kabak TatlısıÇıtır kabak tatlısı yapılışı

Öncelikle bal kabağını yıkayıp soyduktan sonra istediğiniz gibi dilimleyin. Sonra büyükçe bir kabın içine suyu koyup, üzerine sönmemiş kireci koyun kireç suyun içinde patlayarak çözülecektir. Yaklaşık 30-40 dakika bekleyin, suyun üzerinde ince bir tabaka oluşacaktır alttaki su durulacaktır. Suyu hiç bulandırmadan sadece suyu başka bir kaba alın üzerindeki tabakayı almayın. Aldığınız suyun içine kabakları atarak bir gece beklememiz gerek ama üzerine ağırlık uygulaması yapın ki kabaklar suyun içinde kalsın havalanmasın. Ertesi gün suyun içinden çıkarın ve bol suyla ovuşturarak 7-8 defa iyice yıkayın. Bir saat bekletin. İyice kireci çıksın. Bu sırada belirtilen suyla şekeri kaynatın 5 dakika kadar sonra biraz soğumasını bekleyin kabakları soğuğa yakın bir şerbete dökerseniz daha çıtır olacaktır. Kabakları sudan alıp ılık şerbete dökün. Kalın dilimler varsa kürdan la birkaç tane delik açın. Çok kısık ateşte aşağı yukarı 2,5 saat kadar pişirin. Kabaklar saydam bir hal alana kadar kaynatın. Eğer kabaklar havaya çıkıyorsa tahta kaşık yardımıyla arada bir içine bastırın. Limon suyunu da ilave ettikten sonra biraz daha katarak sonra ocaktan alın. Ilındıktan sonra başka bir kaba alın ve soğumaya bırakın, buzdolabında veya serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Çıtır kabak tatlısı hazır. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Tatlısı Pastası https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-pastasi.html Fri, 16 Nov 2018 00:47:59 +0000 Kabak tatlısı pastası nefis bir lezzete sahip olan, pratik ve şık bir pasta olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde pratik bir şekilde hazırlayabilecek olmanız sayesinde çocuklarınıza leziz bir pasta hazırlama olanağına sahip o Kabak tatlısı pastası nefis bir lezzete sahip olan, pratik ve şık bir pasta olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde pratik bir şekilde hazırlayabilecek olmanız sayesinde çocuklarınıza leziz bir pasta hazırlama olanağına sahip olabilirsiniz. Özellikle kabak tatlısı yaptıysanız ve tamamını bitiremediyseniz arta kalan tatlıları değerlendirebileceğiniz bu pasta tarifi sayesinde misafirlerinize ve ailenize rahatlıkla çok güzel bir pasta hazırlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Kabak Tatlısı Pastası Malzemeleri
 • 2 tabak kabak tatlısı
 • 1 paket kare bisküvi (pötibör)
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi
 • 1 çay bardağı damla çikolata
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1/2 su bardağı süt
 • 1 paket krem şanti
 • Hindistan cevizi
 • Damla çikolata
Kabak Tatlısı PastasıKabak Tatlısı Pastası Hazırlanışı,

Yapmış olduğunuz kabak tatlısından iki tabak ayırmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir durum yoksa öncelikle kabak tatlısı hazırlamanız gerekmektedir. Hazırladığınız kabak tatlılarını çatalla ezin ve içerisine bisküvileri ufalayın. Daha sonra dövülmüş ceviz içini ve 1 çay bardağı kadar damla çikolatanızı da ezilmiş kabak tatlısına ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bir borcamın dibine kabak tatlısı pastası karışımınızı iyice bastırarak yerleştirin. 

Borcamı hazırladıktan sonra süt ve krem şantiyi iyice çırpıp pastanın üzerine yayın. Daha sonra Hindistan cevizi ve damla çikolatasını da pastanın üzerini süslemek için kullanın. Borcamı buzdolabına alıp 30 dakika bekletin. Borcamı dolaptan çıkardıktan sonra kare dilimler halinde kesin ve servis edin. Kabak Tatlısı Pastası hazır.

Afiyet Olsun...
]]>
Fırında Pekmezli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/firinda-pekmezli-kabak-tatlisi.html Fri, 16 Nov 2018 17:01:41 +0000 Fırında pekmezli kabak tatlısı. Kabak tatlısı kış günlerinin yapımı en kolay ve en faydalı tatlısıdır ve oldukça da lezzetlidir. Kabakta bulunan beta karoten vücudun direncini artıran ve hücrelerin yenilenmesini sağ Fırında pekmezli kabak tatlısı. Kabak tatlısı kış günlerinin yapımı en kolay ve en faydalı tatlısıdır ve oldukça da lezzetlidir. Kabakta bulunan beta karoten vücudun direncini artıran ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan çok önemli bir vitamindir, ayrıca demir, kalsiyum, fosfor,  potasyum, magnezyum gibi minerallerin bol olduğu bir vitamin mineral deposudur. Vücuda sayısız yararları olan kabağın tatlısı da oldukça faydalıdır ve özellikle çocuklar için de tatlı olarak sağlıklı bir besindir. Yazın büyütülüp kışın da tatlı olarak tüketilen kış sebzelerinden olan kabak, pekmez ile kaynatılıp cevizle servis yapıldığında, bol vitaminli ve oldukça enerji verici bir tatlı çeşidi olmaktadır. Oldukça hafif bir tatlı türü olan kabak tatlısını günün her saatinde tüketebilir, yemeklerden sonra misafirlerinize veya ailenize ikram edebilirsiniz.

Fırında pekmezli kabak tatlısı için malzemeler
 • 2 kilogram kabak
 • 3 Su bardağı kadar toz şeker
 • Yarım çay bardağı pekmez
 • Yarım çay bardağı su 
 • 1 Su bardağı iri dövülmüş ceviz içi  

Fırında Pekmezli Kabak TatlısıFırında pekmezli kabak tatlısı yapımı 

Öncelikle pekmezli kabak tatlısının yapımına kabağı soymakla başlanır. Kabağı soymak o kadar kolay bir iş değildir dikkat isteyen bir iştir, elinizi kesmemeye özen gösterin, kabakları soyma işlemini yaptıktan sonra, içindeki çekirdekleri bir yemek kaşığı yardımı ile temizleyip istediğiniz büyüklükte küp şeklinde doğrayın, kabakları fazlada küçük doğramayın, piştikten sonra küçüleceği için püre haline gelir hoş bir görünümü olmayabilir. Daha sonra doğradığınız kabakları biraz derince bir tencerenin içerisine konulur, üzerine şeker ve su ilave edilir, bu şekilde bir saat kadar bekletilir. Şeker içerisinde bir saat kadar bekletilmiş kabaklar ocağa konularak, 8 - 10 dakika şeker eriyene kadar kısık ateşte pişirilir, daha sonra pişen kabaklar tencereden alınarak fırın tepsisine konulur, üzerine pekmez gezdirilerek ilave edilir, bu işlemi yaptıktan sonra, kabak daha önce 200 derece ısıtılmış fırına konularak, üzerinde su kalmayıp hafif kuruyana kadar pişirilir. Kabak tatlınız artık hazır hale gelmiştir, üzerine ceviz serpiştirilerek servis yapabilir, Fırında pekmezli kabak hazır.

Fırında pekmezli kabak tatlısı yapmanın basit püf noktaları

Burada en dikkat edilmesi gereken, kabağın iyice olgunlaşmış olmasıdır, Kabak tam olgunlaşmamış ise, siz ne kadar güzel yapsanız da istediğiniz lezzeti vermeyecektir, kabak tatlısı yapmanın diğer püf noktası ise şeker oranıdır, şeker oranını iyi ayarlayabilmek için ne kadar kabak kullanıyorsanız onun yarısı kadar da şeker kullanmalısınız, bir başka püf noktası ise kabakları doğrarken fazla küçük doğramayın, fazla küçük doğranmış kabaklar piştikten sonra püre haline gelir hoş bir görünümü olmaz, bir diğer dikkat edilmesi gereken püf noktası ise kabakları fazla yüksek ateşte pişirmeyin, fazla yüksek ateşte pişireceğiniz kabakların suyu hemen buharlaşıp birden suyunu çekeceğinden dolayı kabak tatlınızı yakabilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
Diyet Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/diyet-kabak-tatlisi.html Sat, 17 Nov 2018 17:00:50 +0000 Diyet Kabak Tatlısı, Kabak tatlısı bal kabağı kullanılarak yapılan oldukça lezzetli fakat bir o kadarda yüksek kalorili bir tatlı türüdür. Bal kabağının en bilinen tüketim şekli tabiki de tatlısıdır. Bal kabağı tek ba Diyet Kabak Tatlısı, Kabak tatlısı bal kabağı kullanılarak yapılan oldukça lezzetli fakat bir o kadarda yüksek kalorili bir tatlı türüdür. Bal kabağının en bilinen tüketim şekli tabiki de tatlısıdır. Bal kabağı tek başına kalorili bir sebze olmasa da kabak tatlısı bol miktarda şeker ile yapıldığından dolayı kalorisi bir anda artmaktadır. O nedenle kabak tatlısı formuna dikkat edenler için tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Bilindik kabak tatlısına alternatif olarak yapılan diyet kabak tatlısının kalorisi daha düşüktür. Sadece formuna dikkat edenler için değil özellikle şeker hastalığı olanlar da bu tarifi tercih edebilir. Diyet kabak tatlısının içerisinde kullanılan doğal tatlandırıcılar ve yağsız süt kalori dengesini bir nebze olsun dengeler. Tat olarak oldukça lezzetlidir. Yapımı da oldukça kolay ve basittir. Çok kısa sürede hazırlanır. Üzerine dövülmüş ceviz yerine hindistan cevizi tercih edilebilir. 

Diyet Kabak Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler,
 • Bir kilo bal kabağı
 • 1 çay bardağı doğal tatlandırıcı
 • 3 adet yumurta beyazı
 • 2 su bardağı yağsız süt
 • 1 çay bardağı peynir suyu
Üzeri İçin,
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi
Diyet Kabak TatlısıDiyet Kabak Tatlısı Yapılışı, 

Diyet kabak tatlısı yapımı için öncelikli olarak bal kabaklarının kabukları soyularak istenilen kalınlıkta ve şekillerde dilimlenir. Dilimlenen kabaklar su dolu tencerede yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bal kabakları haşlama yerine tercihe göre fırında da pişirilebilir. Fırında pişirilen bal kabakları daha sonraki aşamalarda ezilemeyeceği için iyi şekilde dilimlenip fırınlanmasında fayda vardır. Diğer bir  taraftan çukur bir kasede yumurta beyazları mikserin yüksek hızında köpük gibi olana kadar çırpılır. Yumurta beyazları çırpıldıktan sonra içerisine doğal tatlandırıcı ilave edilir. Tüm malzemeler iyice çırpıldıktan sonra üzerine yağsız süt ve peynir suyu eklenir. Çırpma işlemine bir kaç dakika daha devam ettikten sonra hazırlanan harç  dinlenmesi için bir müddet buzdolabına kaldırılır. Yumuşayan kabaklar püre kıvamına gelene kadar çatal yardımıyla ezilir. Püre yapılan kabaklar tatlının kullanılacağı borcamın tabanına dökülür. El yardımıyla bastırılarak üzeri düzeltilir. Üzerine hazırlanan harçtan dökülür. Hazırlanan diyet kabak tatlısı buzdolabına konularak soğuması için en az 10-12 saat beklenir. Soğuduktan sonra buzdolabından  çıkarılan diyet kabak tatlısı istenilen şekillerde dilimlenerek servis tabağına alınır. Üzerine dövülmüş ceviz içi serpilerek sunum yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Portakallı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/portakalli-kabak-tatlisi.html Sat, 17 Nov 2018 19:34:01 +0000 Portakallı Kabak Tatlısı, Meyve Tatlılarının esas gereci olan meyvenin dışında şeker başta olmak üzere süt, kaymak, fındık, badem, badem ezmesi, Antep fıstığı, ceviz, pekmez, tahin, portakal kabuğu rendesi, krema, kremşa Portakallı Kabak Tatlısı, Meyve Tatlılarının esas gereci olan meyvenin dışında şeker başta olmak üzere süt, kaymak, fındık, badem, badem ezmesi, Antep fıstığı, ceviz, pekmez, tahin, portakal kabuğu rendesi, krema, kremşanti, dondurma ve baharatlar yani karanfil, tarçın, Hindistan cevizi, zencefil gibi tatlılara uyumlu baharatlar kullanılır.

Portakallı Kabak Tatlısı İçin Malzemeler
 • 1,5 kg bal kabağı,
 • 2 adet orta boy portakal,
 • 500 g toz şeker,
 • 200 ml su,
 • 100 g dövülmüş ceviz içi,
 • Arzuya göre 3–4 adet karanfil ve su yerine süt kullanılabilir
Portakallı Kabak TatlısıPortakallı Kabak Tatlısı Hazırlanışı; Kabakları önce karpuz dilimi gibi boyuna dilimleyin. Her bir dilimin kabuklarını soyun. Çekirdeklerin bulunduğu orta kısmı bir kaşık yardımıyla temizleyip ve yıkayın. 5-6 santim boyunda ve 2 santim eninde dilimleyin. Tencereye bir kat kabak arasına rendelenmiş portakal kabuğu ve şeker olacak biçimde dizin. Arzunuza göre Üzerine su (süt) ve karanfil ekleyerek ocağa koyun, bu esnada sıkılan portakal suyunu da ilave edin. Kaynadıktan sonra ocağın ısısı düşürün ve kabak yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirin. 
 
Pişen Tatlıda Olması Gerekenler; Kabağın kabuğunun yeşil kısımlarının olmamasına dikkat edilmeli. Görünümü ezilmiş parçalanmış olmamalıdır. Dilimler eşit büyüklükte ve her tarafı eşit pişmiş olmalıdır. Alt tarafı tepsiye yapışmamalıdır. Ağza alındığında dağılmalı ve İçine konulan karanfilin hoş kokusu hissedilmelidir. Kabağın kalitesine ve cinsine göre şeker miktarı ayarlanmalı, cevizi bol olmalıdır. Üzerine dökülen şerbet parlaklık vermeli, lezzetini artırmalıdır.  

Süsleme ve Servise Hazırlama; Kabaklar piştikten sonra kendi tenceresinde soğuması beklenir. Soğuduktan sonra servis tabağına eşit miktarlarda porsiyonlandırın (bu tarif 8 porsiyonluktur). Üzerine tenceredeki şerbetten birer kaşık gezdirilir. Dövülmüş ceviz içi serpilerek servis yapılır. 
Afiyet olsun.
]]>
Kireç Suyunda Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kirec-suyunda-kabak-tatlisi.html Sun, 18 Nov 2018 08:22:47 +0000 Kireç Suyunda Kabak Tatlısı, Kireç suyunda kabak tatlısı Antakya' nın yöresel bir tatlısıdır. Bal kabağının kireçli su da beklemesini hayal etmiştim. Ancak yapılan işlemlerin zahmetini hayretler içinde izleyince tadına bakm Kireç Suyunda Kabak Tatlısı, Kireç suyunda kabak tatlısı Antakya' nın yöresel bir tatlısıdır. Bal kabağının kireçli su da beklemesini hayal etmiştim. Ancak yapılan işlemlerin zahmetini hayretler içinde izleyince tadına bakmak için sabırsızlandım. Büyük zahmetler için de hazırlanan bal kabağı tatlısının görüntüsünü görünce yemeye kıyamadım. Daha sonra tadına baktıktan sonra bu tatlının ne kadar zahmetli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Isırırken kıtır kıtır ancak içi yumuşacık olan bu tatlıyı yemeye doyamadım. Damaklar da uzun süre kalan lezzetini anlatmak inanın mümkün değil. Bu güne kadar bu tatlıyı denemediyseniz bu günden sonra kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Ne kadar çok şey kaçırdığınıza şahit olacaksınız. Benden söylemesi :)

Kireç Suyunda Kabak Tatlısı Malzemeler :
 • 2.5 kilo bak kabağı ( kabukları ile beraber tartıldı. Soyulunca kabukları kilo daha çok düşecektir. Ölçü ona göre verildi. )
Kireçli su için :
 • 1 kase sönmemiş kireç ( 300 gram sönmemiş kirece denk geliyor )
 • 4 litre su
Şerbeti için :
 • 6 su bardağı şeker
 • 7 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
Üzerini Süslemek İçin :
 • Tahin ( isteğe bağlı olarak )
 • Ceviz ( isteğe bağlı olarak )
Kireç Suyunda kabak Tatlısı Hazırlanışı :

Kireç Suyunda Bal Kabağı Tatlısı, Tatlıya başlamadan önce sönmemiş kireci bir gün önceden 4 litre suyun içinde bekletiyoruz. Böylelikle kireç çözülecek ve su berraklaşacak. Suyu boşaltırken suyun dağılmaması için kabın derin ve geniş olması gerekir. Daha uzun süre bekletenler de var ama ben bir gece bekletiyorum. Daha Sonra geniş bir kap da bal kabaklarının kalın olan kabuklarını soyup karpuz dilimleri gibi dilimliyoruz. Bir gece beklemiş olan kireçli suyun dibine kireçler çöker ve üzerinde kireç kaymağı dediğimiz çok ince bir kaymak oluşur. Suyu bulandırmadan bu ince kaymak gibi oluşan kaymağı alıp başka derin ve geniş olan bir kaba boşaltmanız lazım. Bunu suyu eğip yapmayın yoksa su dağılır ve dibine çöken kireçler harekete geçer. Daha sonra su bulanır. Böyle bir durumda kirecin dibine çökmesini beklemek gerekir. Aldığımız Kireç kaymağı suyun içine bal kabaklarını aktarıyoruz.
 Suyun bal kabaklarının üzerini geçmesi lazım. 18 saat bu kireçli suda bekletmeniz lazım. Kireçli su bal kabaklarının üzerine geçmesi için baskı uygulayacak bir ağırlık kullanabilirsiniz. Daha sonra beş ya da altı kes normal su ile iyice duruladıktan sonra bir saat normal su da bekletiyoruz. Bal kabaklarını kürdan yardımı ile bir kaç yerden delin. 

Kireç Suyunda Kabak TatlısıKireç Suyunda Bal Kabağı Tatlısı Şerbeti İçin, Tencereye 6 su bardağı şeker ile 7 su bardağı suyu koyup kaynaması için ocağa alın. Şerbetin ılık olması tatlının kıtır kıtır olması için önemli bir uyardır. Buna dikkat edin. Şerbet ılık olunca bal kabaklarını içine dökün. Şerbetin bal kabaklarının üzerini kapatması gerekir. Kapatması için bal kabaklarını küçülte bilirsiniz. Daha sonra ocağa alıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 2 ya da 2.5 saat pişirin. Bu süreç bal kabaklarının kalınlığı ile alakalıdır. Daha sonra ocaktan almadan limon tuzunu atın. Görüntüsü saydam, dışı kıtır kıtır, içi yumuşacık parlak bir bal kabağı olduğunu göreceksiniz. Servis ederken servis tabağına alın ve üzerine tahin gezdirip, ceviz serpmeniz tatlının lezzetine lezzet katacaktır. Çünkü özellikle bu tatlıya tahin ve ceviz çok yakışıyor. Kireç Suyunda Kabak Tatlısı hazır.


Afiyet Olsun.......
]]>
Kabak Böreği Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-boregi-tatlisi.html Sun, 18 Nov 2018 14:14:03 +0000 Kabak Böreği Tatlısı, tatlı kabak olarak bilinen bal kabağından yapılan bir börektir. Genelde herkes tarafından bilinmez. Her mutfakta sıklıkla yapılan bir börek değildir. Tatlının tuzlu ile birleşerek börek olması h Kabak Böreği Tatlısı, tatlı kabak olarak bilinen bal kabağından yapılan bir börektir. Genelde herkes tarafından bilinmez. Her mutfakta sıklıkla yapılan bir börek değildir. Tatlının tuzlu ile birleşerek börek olması herkesin damak zevkine hitap etmese de yinede oldukça lezzetli bir börektir. Değişik tatlara açık olan kişilerde denediğinde aynı yorumu yapacaktır. Börek hamuru elde açıldığı için kimilerine börek yapılışı zor gibi gelebilir. Fakat bir kaç denemeden sonra el alışkanlığı kazanılınca oldukça kolay olarak yapılacaktır. Börek harcı için bal kabağı rende ile rendelenir. Sert bir yapıya sahip olduğu için kabak, önce küçük parçalara ayrılarak mutfak robotundan da geçirilebilir.  

Kabak Böreği Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

Hamuru İçin,

 • 1 kilo un
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Yaklaşık yarım litreyi geçik ılık su

Hamur Aralarına Sürmek İçin, 

 • 1 paket margarin
 • 1 su bardağı sıvı yağ

İç Harç İçin,

 • 1 kilo bal kabağı 
 • 2 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ 
Kabak Böreği Tatlısı

Kabak Böreği Tatlısı Yapılışı  

Kabak böreği tatlısı tarifinde olduğu gibi börek hamuru elde açılacaksa bir müddet oda sıcaklığında dinlendirilmesi gerekir. O nedenle önce börek hamuru tutulmalıdır. Börek hamuru dinlenirken iç harcın hazırlığına geçilebilir. Bunun için derin bir kasenin içerisine mutfakta kullanılan bir elek ile un elenir. Üzerine tuz serpilerek unun ortası havuz gibi açılır. Ilık su çok yavaş şekilde hamurun ortasına dökülür. Bu esnada önce ortadan başlanarak daha sonra çevredeki unlar alınarak hamur yoğrulmaya başlanır. Hamur kabın içerisinde toparlandıktan sonra daha rahat yoğrulması için biraz un serili mutfak tezgahına yada düz bir zemine alınır. Yoğurma işlemine mutfak tezgahında devam edilir. Hamur kulak memesi kıvamına gelince kabın içine alınır. Üzerine nemli bir bez serilerek oda sıcaklığında dinlenmesi için beklenir. Hamur dinlenirken iç harın hazırlığına geçilir. Kabağın baş kısmı kesilerek önce ikiye ayrılır ve içerisindeki çekirdekler temizlenir. Yıkanan kabak kabukları soyularak ince dilimlere ayrılır. İsteyenler kabağı rendeleyebilir. Fakat vakit kaybetmek istemeyenler mutfak robotunda da kabağı parçalayabilir. 

Tüm kabak parçalandıktan sonra geniş bir kaseye alınır. İçerisine süt, şeker, tuz ve sıvı yağ eklenir. Kabaklar tüm malzemeler ile iyice harmanlanır. Kabakların sütü ve şekeri çekmesi için bir kenarda bekletilir. O esnada hamur açılmaya başlanır. Dinlenen hamur önce iki eşit parçaya bölünür. Daha sonra her bir parça hamur 12 eşit parçaya bölünür. Toplamda 24 adet hamur parçası elde edilir. Her bir hamur parçası biraz un ile önce yoğrularak yuvarlanır ve oklava yardımıyla yaklaşık 10-12 santim çapında açılır. Açılan hamurlar bir kenara alınır fakat birbirine yapışmaması için dikkat edilmelidir. Küçük bir tavada margarin ve sıvı yağ eritilir. 

Açılan her hamur parçasının üzerine bir kaşık yağdan sürülerek üst üste hamurlar konulur. Her biri 12 hamur katı olacak şekilde toplamda 2 adet hamur hazırlanır. Biri böreğin tabanına biri de böreğin üzerine kullanılacaktır. Üst üste konulan hamurlar el yardımıyla büyütülür. Hamurların yırtılmadan ve koparılmadan açılması gerekir. Böreğin yapılacağı tepsinin tabanı yağlanır. Açılan hamur tepsinin tabanına serilir. Hamurun üzerine kabaklar ilave edilir. Kabakların hamurun her yerine eşit şekilde dağılması gerekir. Kabakların üzerin diğer açılan hamur parçası serilir. Tabandaki hamur kenarlardan üstteki hamur ile sıkıştırılarak iç malzemenin dışarıya akması engellenir. Böreğin üzeri iyice yağlanır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırının önce en alt katında 20-25 dakika, daha sonrada fırının orta katında 15-20 dakika ol]]> Kabak Tatlısı Topları https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-toplari.html Mon, 19 Nov 2018 13:45:15 +0000 Kabak Tatlısı Topları, oldukça trend tatlılardan biridir. Bildiğiniz üzere bu trend ilk başta irmik topları ile başlamış olsa da pek çok meyve hatta sebze ile yapılmaktadır.  Kabakta bildiğiniz üzere oldukça lifli yani sağ Kabak Tatlısı Topları, oldukça trend tatlılardan biridir. Bildiğiniz üzere bu trend ilk başta irmik topları ile başlamış olsa da pek çok meyve hatta sebze ile yapılmaktadır.  Kabakta bildiğiniz üzere oldukça lifli yani sağlıklı olan bir meyvedir. Ayrıca haşlandıktan sonra oldukça yumuşamaktadır. Bu şekilde yumuşaması toplar haline getirmesinde büyük etkidir. Kabak ayrıca pek çok tatlı türünü gözler önüne serse de yemeklerde taçlandırmak amaçlı da kullanılan lezzetli bir besindir. Ayrıca rengi gereği oldukça göze de hitap etmektedir.


Kabak Tatlısı Topları Malzemeler:
 • 500 gram balkabağı
 • Dışını kaplamak için Hindistan cevizi
 • 3 tepeleme yemek kaşığı şeker 
 • 2 paket petibör bisküvi 
 • Yarım su bardağı işlenmemiş ve ufalanmış badem yada ceviz
 • isteğe bağlı 1 tepeleme tatlı kaşığı tarçın
Kabak Tatlısı ToplarıKabak Tatlısı Toplarını eğer servis etmek istiyorsanız iki gün önceden başlamalısınız. İlk olarak geceden yarım kilo olan bal kabağımızı ilk olarak küpler şeklinde doğruyoruz sonra pişirmeyi planladığımız kabın içine koyuyoruz. Sonra bu balkabaklarının üstüne şekerimizi koyuyoruz ve bu karışım bir gece boyunca beklemeye bırakıyoruz. Gece boyunca bekleyen balkabakları sabah biraz sulanmış bir şekildedir. Buna hiç bir şekilde su koymadan ocağın üstüne koyuyoruz. Balkabakları suyunu çekinceye kadar yani yumuşayana kadar pişiriyoruz. Bal kabağı piştikten sonra ılımaya bırakılmalı. Sonra bisküviler toz bir hale gelene kadar bisküviler robottan geçirilmeli. Sonra ılıyan bal kabağı, toz halindeki bisküvi ve tarçın bir kaba eklenerek yoğrulmalı. Şekil verecek kıvama gelene kadar kişi bunu yoğurmalıdır. sonra şekilleri tutumsa için her tarafını Hindistan cevizi ile bulunmalıdır. Kabak Tatlısı Topları tarifimiz hazır. Afiyet olsun.
]]>
Karamelli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/karamelli-kabak-tatlisi.html Tue, 20 Nov 2018 06:26:13 +0000 Karamelli Kabak Tatlısı, ülkemizde özellikle Antalya, Aydın, Bartın, Bursa, İstanbul gibi illerimizde çok daha fazla yapılan bir tatlı çeşididir. Kabak tatlısı özellikle kış aylarının vazgeçilmez tatlıları arasında yer Karamelli Kabak Tatlısı, ülkemizde özellikle Antalya, Aydın, Bartın, Bursa, İstanbul gibi illerimizde çok daha fazla yapılan bir tatlı çeşididir. Kabak tatlısı özellikle kış aylarının vazgeçilmez tatlıları arasında yer almaktadır. Karamelli kabak tatlısı misafir ağırlamalarının sevilen klasik tatlıları arasındadır. 

Karamelli kabak tatlısı için malzemeler
 • 1 Su bardağı su
 • 1 Çay kaşığı limon
 • 1 Paket tuzsuz etimek
 • 2 Su bardağı toz şeker
Üzeri için
 • Yarım kg bak kabağı temizlenmiş şekilde
 • 4 Su bardağı toz şeker
 • Karanfil
 • 1 Tatlı kaşığı toz jelatin
 • Tarçın
Ortası için
 • 1,5 Litre süt
 • Yeteri kadar un
 • 1 Su bardağı toz şeker
 • 2 Yemek kaşığı nişasta
 • 1 Paket vanilya
 • 1 Paket süt kreması
 • Yeteri kadar süzme bal
 • 1 Su bardağı kıyılmış ceviz içi
Karamelli Kabak TatlısıKaramelli Kabak Tatlısı Yapılışı

Öncelikle serviste kullanılacak olan tepsi içerisine etimekler boşluk bırakılmadan tepsi içerisine dizin. Daha sonra karamelli kabak tatlısı sosu için toz şekeri bir kap içerisinde şeker karamelleşinceye kadar kısık ateş de kavurun. Ateş üzerindeki şekerin rengi değişmeye başlayınca şekerin kristalleşmemesi için limon suyunu ilave edin. Daha sonra suyu ilave edin ve sonrasında şurup oluncaya kadar karıştırın ve istenilen kıvamı alınca şerbeti ocaktan alın. Hafif soğuduktan sonra tepsideki etimeklerin üzerine hazırlanan şurubu eşit şekilde dağıtın soğumasını bekleyin. 

Daha sonra karamelli kabak tatlısı için tencere içerisine şeker, nişasta ve un ilave ederek karıştırın. Daha sonra bu karışımıa sırasında üzerine süt ilave ederek malzemelerin pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Ve bu karışımı kısık ateşte olan ocak üzerine alın ve muhallebi kıvamı alana kadar karıştırın ve daha sonra ocaktan indirin. Ocaktan alınan karışım içerisine vanilya ilave ederek soğuması için bir kenara alın. Bir paket kremayı mikser yardımıyla krema katılaşana kadar karıştırın. 

Daha sonra karamelli kabak tatlısı için önceden hazırlanan ve soğumaya alınan muhallebiyi hazırlanan krema ile karıştırarak mikser yardımıyla çırpın. Ve hazırlanan bu karışımı da daha önceden şerbetlemiş olduğunuz etimeklerin üzerine dökün ve bir kaşık yardımıyla düzleyin, buzdolabına soğuması için alın. Daha sonra karamelli kabak tatlısı için hazırlanan kabakları küçük parçalar haline keserek getirin ve şeker ilave ederek tencere içerisine alın. Orta ateşte yumuşayana kadar pişirmeye başlayın üzerine karanfil ve tarçını da ilave edin. Pişen kabakları karanfil ve tarçından ayırın ve yine mikser ile kabakları püre haline gelene kadar çırpın. Sıcak su içerisine jelatini koyarak eritin ve hazırlanan kabak püresi üzerine ilave edin. Sonra buzdolabında soğuyan etimekli muhallebi üzerine kabak püresini eşit şekilde yayın. Ve hazırlanan karamelli kabak tatlısını tekrar buzdolabına alarak en az 2 saat soğuduktan sonra karamelli kabak tatlınız servise hazırdır. Karamelli kabak tatlısı üzerine en son ceviz ve balı karıştırarak tatlı üzerine süs olması için serpin.
Afiyet Olsun.
]]>
Kireçte Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kirecte-kabak-tatlisi.html Tue, 20 Nov 2018 11:52:54 +0000 Kireçte kabak tatlısı, kireçte kabak tatlısı Antakya yöresine ait bir tatlıdır. Kireçte kabak tatlısının özelliği adından da belli olduğu gibi kireçle yapılmasıdır. Kireç kabağın dışını kıtır kıtır yapar ve kaba Kireçte kabak tatlısı, kireçte kabak tatlısı Antakya yöresine ait bir tatlıdır. Kireçte kabak tatlısının özelliği adından da belli olduğu gibi kireçle yapılmasıdır. Kireç kabağın dışını kıtır kıtır yapar ve kabağa ayrı bir lezzet katar. 

Kireçte kabak tatlısı için malzemeler:
 • 2.5 kg balkabağı
Kireçli su için:
 • Bir kase sönmemiş kireç (300 gram)
 • 4 litre su
Şerbeti için:
 • 6 su bardağı şeker
 • 7 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
Kireçte Kabak TatlısıKireçte kabak tatlısı yapılışı:

Sönmemiş kireci derin bir kaba koyun ve üzerine suyu ilave edin. Gün boyu bekletin (12 saat kadar), gün boyu beklettiğiniz kireci sarsmada suyunu bulandırmadan başka bir kaba aktarın. Balkabaklarının çekirdeklerini çıkarın ve soyun. 1-1.5 cm kalınlığında karpuz dilimi gibi doğrayın, kabakları kireçten arındırdığınız suyun içerisine koyun kireç suyu kabaklarının üzerini örtsün, kabakları bir gece (18 saat kadar) bu suda bırakın. Kabakların sertleşmesi ve berraklaşması için bu çok önemli vaktinden az bırakmayınız. Bir gece beklettikten sonra kabakları sudan çıkarın ve iyice tek tek temiz su ile yıkayın, bir süre temiz suda bekletin suyunu dökün. Kabakları bir çatal veya kürdan yardımıyla bir kaç yerinden delin. Bir tencereye şekeri ve suyu koyun beş dakika kaynatın ve ılınması için bırakın. Ilıyan şerbetin içine kabakları koyun tekrar kaynatın, kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve aşağı yukarı iki saat kadar kısık ateşte kaynatın. Kabaklar şeffaflaşacaktır, ocağın altını kapatmaya yakın limon tuzunu ilave edin ve bir taşım daha kaynatın. Şerbetten çıkardığınız kabakları soğumaya bırakın ve servis tabağına istediğiniz şekilde dilimleyerek üzerine fıstık veya ceviz ekip süsleyerek servis yapın. İsterseniz fazla yaparak, soğuduktan sonra kavanozlara koyarak uzun süre muhafaza edebilir istediğiniz zaman afiyetle yiyebirsiniz veya misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun. 

]]>
Bal Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/bal-kabak-tatlisi.html Wed, 21 Nov 2018 09:44:42 +0000 Bal Kabak Tatlısı, ilk duyulduğunda insanlara farklı gelen bu lezzet, tüketildikten sonra vazgeçilmeyen tatlılar arasında yer almaktadır. Özellikle diğer tatlılardan pek hoşnut kalmayan kişiler için de önerilen tatlılar arası Bal Kabak Tatlısı, ilk duyulduğunda insanlara farklı gelen bu lezzet, tüketildikten sonra vazgeçilmeyen tatlılar arasında yer almaktadır. Özellikle diğer tatlılardan pek hoşnut kalmayan kişiler için de önerilen tatlılar arasında yer alır. Hem daha hafif hem de daha lezzetli olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

Bal kabak tatlısı için gerekli malzemeler
 • 1 kilogram bal kabağı
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı ceviz
 • Yarım limon
Bal Kabak TatlısıBal Kabak Tatlısı Hazırlanışı 

Öncelikle kabak çekirdeklerini temizleyip kabuklarını soyun. Daha sonra iki parmak kalınlığında kabağı dilimleyin. Dilimlenen kabakları yıkayıp süzün ve bir tencereye yerleştirin. Kabakların üzerini kapatacak şekilde toz şekeri üzerinde gezdirin. Daha sonra 2-3 damla limon suyu sıkın. Tencereyi kapatıp kısık ateşte kabakları pişirin. Tencerenin dibinde servis yapılacak kadar şerbetin kalmasına dikkat edin. Kabaklar soğuduktan sonra üzerine ceviz serpiştirerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Tatlısı Tahinli https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-tahinli.html Thu, 22 Nov 2018 09:24:40 +0000 Kabak Tatlısı Tahinli, Şüphesiz herkesin beğeni ile yediği, hayatında vazgeçilemez olan tatlılardan biri bal kabak tatlısıdır. Yazın gelişi ile hafif tatlı arzulayanların da en başta tercih ettikleri tatlı Kabak Tatlısı Tah Kabak Tatlısı Tahinli, Şüphesiz herkesin beğeni ile yediği, hayatında vazgeçilemez olan tatlılardan biri bal kabak tatlısıdır. Yazın gelişi ile hafif tatlı arzulayanların da en başta tercih ettikleri tatlı Kabak Tatlısı Tahinlidir. Neden mi Özelliklerini saymakla bitmez. Ancak en önemli nedeni içeri zengin ve doğaldır. Hamur işi Tatlılar gibi kilo yapmaz. Bir de Bal kabağının üzerine tahin eklenmesi şeker oranını dengeleyeceği için hafif bir tatlı olur. Mideye ağırlık vermez. Bal Kabağına en çok tahin yakışır. Bu nedenle bal kabağı ile pişirilen tahinin lezzeti ikiye katlanır. Yapmanızı tavsiye ederim.

Kabak Tatlısı Tahinli İçin Malzemeler 
 • Bir kilo bal Kabağı
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı tahin
 • 1 su bardağı ceviz
Kabak Tatlısı Tahinli Hazırlanışı 

Kabak Tatlısı TahinliKabak Tatlısı Tahinli, Öncelikle seçeceğimiz bal kabakların rengi ve tazeliği çok önemlidir. Koyu kavun içi renginde bir bal kabağının tadı daha güzel olacaktır. Bal kabaklarının kalın olan kabukları soyulur ve dilimlenir. İstediğiniz şekilde doğrayabilirsiniz. Bal kabaklarını koyacağınız tencere çok önemlidir. Kalın tabanlı, ağır ve geniş bir tencere olmalıdır. Böylelikle bal kabakları birbirine girmez ve çabuk şerbetini çekmeden ağır ağır pişer. Her zaman ağır ağır pişen sebzeler daha lezzetli olur ve dağılmaz. İnce tabanlı dar bir tencerede bal kabakları dağılacağı gibi, ince tabanlı olması yüzünden şerbet bal kabakları tam pişmeden çekecektir. Bu da hiç güzel bir görüntü ve tadı olmaz. Bal kabaklarının üzerine iki su bardağı şeker serpilip bir gece kapağı kapalı bekletilir. Böylelikle bal kabakları rengini vermeye başlayacaktır. Daha sonra sulanan bal kabaklarını bir ocağa alalım ve kaynayana kadar ağzı kapalı pişirelim. Kaynamaya başladıktan sonra kapağı yarım açalım. Şerbetinin taşmaması için ocağın ateşini biraz düşürelim. Şerbeti çekince pişen bal kabaklarını bir tabağa alalım ve üzerine bal kabakları sıcakken tahin dökelim. Daha sonra ceviz de serperek servis edelim.

Afiyet Olsun.
]]>
İrmikli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/irmikli-kabak-tatlisi.html Thu, 22 Nov 2018 23:33:04 +0000 İrmikli kabak tatlısı, lezzeti ile damaklara görünümü ile de göze hitap eden muhteşem lezzete sahip olan bir tatlı çeşididir. Bal kabağının enfes lezzetinin irmik ile buluşması sonucunda ortaya çıkan enfes lezzete sahip İrmikli kabak tatlısı, lezzeti ile damaklara görünümü ile de göze hitap eden muhteşem lezzete sahip olan bir tatlı çeşididir. Bal kabağının enfes lezzetinin irmik ile buluşması sonucunda ortaya çıkan enfes lezzete sahip olan bu tarifi yemeye doyamayacaksınız. Tadındaki güzelliğin yanı sıra oldukça hafif bir tada sahip olduğu için ne kadar yenilirse yenilsin şişkinlik yapmaz. Ayrıca tüm bu özelliklerinin yanı sıra yapımı ile de oldukça pratik ve kolay olduğu için herkes kolaylıkla evinde deneyebilir. İşte bu enfes lezzetteki ve yapımı ile bu kadar kolay ve basit olan irmikli kabak tatlısının yapılışını beraber inceleyelim;

İrmikli kabak tatlısı için gerekli olan malzeme listesi;
 • Yarım kilo bal kabağı,
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker,
 • 3 çorba kaşığı nişasta,
 • 3 çorba kaşığı kakao,
 • Bir adet portakal kabuğu rendesi,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 buçuk su bardağı irmik,
 • 1 litre süt,
 • 1 su bardağı toz şeker,
İrmikli Kabak Tatlısıİrmikli kabak tatlısı yapılışı

Öncelikle bal kabaklarını küp küp dilimleyerek bir kabın içine konulur ve üzerine toz şeker konularak bir gün boyunca bekletilir. Bekleme süresi bittikten sonra bir tencere içerisine konularak üzerine bir miktar su konulur ve kaynatmaya bırakılır. Daha sonra bal kabaklarını ezerek püre haline getirin ve tekrar bir tencere içine koyun. Bir kabın içinde nişasta su yardımı ile eritilir ve bal kabaklarının üzerine dökülerek kısa bir süre kaynatılır ve bir köşede dinlenmeye bırakılır. Diğer taraftan da bir tencere içerisine süt, irmik ve toz şeker konularak kısık ateş üzerinde karıştırılarak pişirilir. Daha sonra vanilya da eklenerek kıvam alması sağlanır. Muhallebi kıvamına gelince ocaktan alınır ve iki ayrı kısma ayrılarak kaplara konulur. İrmikli muhallebinin bir kısmına kakao konularak karıştırılır, diğer kısmına ise portakal kabuğu rendesi konularak karıştırılır. Tüm bu işlemler bittikten sonra bir bor cam içerisine önce kakaolu olan muhallebi dökülür ve düzgün şekilde yayılır. Daha sonra üstüne portakal kabuğu rendeli olan muhallebi dökülür. En son olarak da bal kabağı püresi olan karışım son kata dökülür ve düzgün bir şekilde düzeltilir. Yaklaşık olarak bir saat boyunca buzdolabında bekletilen irmikli kabak tatlısı artık servis edilmeye hazır bir hale gelmiş demektir. İsteğinize göre fındık, fıstık yada ceviz ile süsleyerek servis edebileceğiniz bu tatlıyı hemen sizde evinizde deneyebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Şerbetli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/serbetli-kabak-tatlisi.html Fri, 23 Nov 2018 19:20:29 +0000 Şerbetli kabak tatlısı, benim ve ailemin çok sevdiği bir tatlı tarifidir. Yeyince tadına alışıp bir daha bırakamayacaksız. İçindeki yoğun lif kaynağı sayesinde ihtiyacınız olan vitamin ve mineral eksikliğini karşılay Şerbetli kabak tatlısı, benim ve ailemin çok sevdiği bir tatlı tarifidir. Yeyince tadına alışıp bir daha bırakamayacaksız. İçindeki yoğun lif kaynağı sayesinde ihtiyacınız olan vitamin ve mineral eksikliğini karşılayacaktır. Tatlı krizlerine karşı birebirdir. Üstelik çok pratiktir. Az zahmetli ve çok lezzetli olan bu tatlı birde çok basittir. Aramızda yeni evliler veya mutfağa yeni girenler varsa öneririm. Israrla denemenizi tavsiye ederim. Soğuk kış günlerinde tatlısız geçirmeyen kadınlar içinizi ısıtacak bu tarifle eşinize, çocuklarınıza muhteşem tabaklar çıkarabilirsiniz. Ayrıca altın günlerinde veya komşu ziyaretlerinde ve misafir geldiğinde hemen hazırlanarak hayat kurtarır. Gelin bu güzel tatlıyı, yoğun lif kaynağı olan kabağı şerbetle deneyelim 

Şerbetli kabak tatlısı için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo bal kabağı 
 • 1.5 su bardağı iri dövülmüş ceviz 
Şerbeti için
 • Yarım çay bardağı kadar su (+ kabağın kendi suyu)
 • 1 kilogram şeker 
 • Bir iki damla limon suyu
Şerbetli Kabak TatlısıŞerbetli kabak tatlısı yapılışı

Öncelikle bal kabağını soyup ufak ufak dilimleyin. Dilimledikten sonra bir tencereye koyup içine de üzerini kapatacak kadar şeker ilave edin. 7-8 saat kadar bu şekilde bekletin. Suyunu salan kabakları ocağın üzerine alıp kısık ateşte suyunu çekinceye ve yumuşayıncaya kadar yaklaşık yarım saat veya 45 dk pişirin. Kabaklar istenilen miktarda suyunu vermediyse yarım çay bardağı suyu ilave edebiliriz. Kabakları pişirdikten sonra çok yumuşamadan fırın tepsisine dizin. Fırında yaklaşık 10-15 dk pişirin. Fırında kalmasının sebebi ise şerbeti yoğun bir kıvamı alacak ve kabaklar ile iyice özleşecek olmasıdır. Kabakları fırından çıkardıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuyan kabakları servis tabağına alın. Üzerine ceviz ve susam serpilir. Eğer isterseniz üzerine tahin de ekleyebilirsiniz. 
]]>
Adapazarı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/adapazari-kabak-tatlisi.html Sat, 24 Nov 2018 15:15:24 +0000 Adapazarı kabak tatlısı, lezzeti ile muhteşem bir lezzet şöleni yaşatan, yapımı ile oldukça kolay ve pratik olan bir tatlı çeşididir. Adapazarına ait meşhur bal kabağı ile yapılan ve o yöreye ait olan bu tatlı herkes t Adapazarı kabak tatlısı, lezzeti ile muhteşem bir lezzet şöleni yaşatan, yapımı ile oldukça kolay ve pratik olan bir tatlı çeşididir. Adapazarına ait meşhur bal kabağı ile yapılan ve o yöreye ait olan bu tatlı herkes tarafından severek yenilen bir tatlı olma özelliğine sahiptir. Evde herkesin kolaylıkla yapacağı bu tatlı oldukça hafif bir kıvama sahip olduğu için herkes gönül rahatlığı ile yiyebilir. İsteğe göre yanına kaymak koyarak servis edilmesi ile daha farklı ve daha lezzetli bir tatlı elde edilebilir. İşte son derece güzel bir tada sahip olan Adapazarı kabak tatlısının yapılışını beraber inceleyelim;

Adapazarı kabak tatlısı için gerekli malzemeler;
 • 2 kilo Adapazarı bal kabağı,
 • 2 su bardağı toz şeker,
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi,
 • Bir miktar Hindistan cevizi,
 • Bir miktar kaymak,
Adapazarı Kabak TatlısıAdapazarı kabak tatlısının yapılışı; öncelikle bal kabaklarını soyarak küp küp dilimleyin ve bir tencerenin içine koyun. Üzerine toz şekerleri ekleyerek üzeri kapalı bir şekilde yaklaşık olarak bir gün boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakın. Ertesi gün şeker sulanmış olacak ve hemen kısık ateş üzerinde bal kabaklarını kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra bal kabakları yumuşayana başlayınca bir tabağın içine koyarak soğumaya bırakın. Daha sonra dövülmüş ceviz içi ve Hindistan cevizi ile istediğiniz gibi süsleyerek servise hazır bir hale getirin. İsteğinize göre bir miktar kaymağı servis tabağının yanına koyarak tatlınızı daha güzel ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz. İşte lezzeti ile size muhteşem bir tat veren, yapımı ile sizi yormayan Adapazarı yöresine ait olan bal kabağı ile yapılan Adapazarı kabak tatlısının yapılışı bu kadardır. Sizde hemen deneyerek sofranızı daha güzel ve damaklara hitap eden bir hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Kabak Tatlısı Tarifi Oktay Usta https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-tarifi-oktay-usta.html Sat, 24 Nov 2018 21:57:39 +0000 Kabak Tatlısı Tarifi Oktay Usta,  Kabak tatlısı Oktay ustanın en güzel tarifleri arasında yer almaktadır. Kabak tatlısı hem kolay hemde görsellik olarak şık bir görünüme sahiptir. Kısa sürede yapılabilen hafif bir tatlıd Kabak Tatlısı Tarifi Oktay Usta,  Kabak tatlısı Oktay ustanın en güzel tarifleri arasında yer almaktadır. Kabak tatlısı hem kolay hemde görsellik olarak şık bir görünüme sahiptir. Kısa sürede yapılabilen hafif bir tatlıdır. Yiyen kişiye ağırlık vermez. Yaz kış her mevsim yapılabilmektedir. Kabak tatlısının kıvamı ne kadar koyu olursa o kadar lezzet kazanır. Bir çok kişinin beğenerek yediği kabak tatlısı oldukça lezzetlidir. Lezzet yanı sıra sağlıklıdır. Evde yapıldığı için gönül rahatlığı ile ailenize ve çocuklarınıza sunum yapabilirsiniz. Kabak tatlısı genellikle bayanlar tarafından sevilen bir tatlı türüdür. Özellikle kadın günlerinde sıkça sunulan bir tatlı türüdür. Kabak tatlısı besin değeri olarak yüksek bir değere sahiptir. Kabak tatlısı, tatlı şerbetine sahip olmasına rağmen diğer tatlı çeşitlerine göre yemesi oldukça hafiftir. Şerbetli tatlılar kişi bünyesine ağır gelebilmektedir.hem hafif hemde şerbetli bir tatlı arayışında olanlar için tavsiye ederiz.

Kabak tatlısı Oktay Usta için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo kabak
 • 600 gram toz şeker
 • 1 çay bardağı dövülmüş yeşil fıstık
Kabak Tatlısı Tarifi Oktay UstaKabak tatlısı Oktay Usta yapılışı: 

Öncelikle 1 kilo kabağı dilimleyin. Bol su ile yıkayın. Sonrasında kabağın içinde bulunan çekirdekleri temizleyin. Yanınıza geniş bir tencere alarak kalın dilimlenmiş kabakların arasına toz şekerleri serpiştirerek tencere içerisine tek tek dizin. Bu işlem bittikten sonra tencerenin kapağını kapatın ve şekerlenmiş kabakları 1 gece dinlendirin. Dinlendirme işlemi en az 6 saat olmalıdır. Tencere içerisine fazladan su ilave etmeyin. Kabak şeker ile birleştiği için kendi suyunu salacaktır. 1 gece dinlenme süresi bittikten sonra tencereyi kısık ateşte içindeki kabak yumuşayana kadar kaynatın. Kaynama aşamasında kapağı açarak kabak şerbetinin koyu şurup kıvamında olmasını sağlayın. Kabak tatlısının parçalanmaması için  soğuyana kadar servis tabaklarına çekmeyin. Kabaklar soğuduktan sonra servis tabaklarına alarak yeşil fıstıklarla görsellik kazandırabilirsiniz. Ceviz içi veya dövülmüş fındıkta kullanabilirsiniz. Kabak tatlısı hazır durumdadır. Afiyet olsun.
]]>
Kekli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kekli-kabak-tatlisi.html Sun, 25 Nov 2018 04:17:31 +0000 Kekli kabak tatlısı, tadınca tadına doyamayacağınız bir lezzet. Hem bal kabağı hemde kek ikiside bir arada, icindeki lif kaynağı sayesinde ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacak doğal bir besindir Kekli kabak tatlısı, tadınca tadına doyamayacağınız bir lezzet. Hem bal kabağı hemde kek ikiside bir arada, icindeki lif kaynağı sayesinde ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacak doğal bir besindir. Böylelikle bal kabağı yemeyen çocuklar varsa rahatlıkla yedirebilmek mümkün olacaktır. Özel günlerinize ve davetlerinize yakışan ve aranılan bir kek tarifi. Kekli kabak tatlısı nı çok sevecek, soğuk kış günlerinde evinizden eksik etmeyeceksiniz. Az zahmetle ve zaman harcamadan harikalar yaratabilirsiniz. Hemen bu lezzeti deneyin derim. Not almayı unutmayın. Vazgeçemediğiniz lezzetler arasıda yer alacak olan bu tarifi sizleri daha fazla bekletmeden verelim. 

Kekli kabak tatlısı için gerekli olan malzemeler:
 • 3 adet yumurta 
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • ½ su bardağı sıvıyağ
 • 1-1,5 su bardağı kadar rondoda çekilmiş kabak tatlısı (göz kararı koyabilirsiniz.)
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay bardağı tarçın 
 • Aldığı kadar un
Kekli Kabak TatlısıKekli kabak tatlısı yapılışı:

Öncelikle  bir çırpma kabı alın ve içinde yumurtaları kırıp sonra içine şekeri koyup köpük köpük olana dek çırpın. Daha sonra içine sütü ve sıvıyağı da ekleyerek biraz daha karıştırın. Karıştırdıktan sonra içine  Unu, kabartma tozu ve vanilyayı ince delikli bir süzgeç yardımıyla eleyerek yavaş yavaş ilave edin. Köpüğünü kaçırmadan karıştırın, bunun için tahta bir kaşık kullanmanız yeterli olacaktır. Son olarak tarçın da ilave edin ve biraz daha karıştırın. Kek karışımınızdan akışkan bir kıvam elde edeceksiniz. Rondodan çektiğiniz kabak tatlısını ve cevizide ekleyip bir mikser yardımıyla karıştırın. (yapışkan bir kıvamı olduğundan bu işlemi bir mikser yardımıyla yapmanız gerekmektedir.) Eğer hamur cıvık olduysa biraz daha un ekleyin, katı olduysa da süt ile açabilirsiniz. Akışkan ama çok cıvık olmayan bir hamur elde etmeniz gerekmektedir yani kalıba döktüğünüzde kendiliğinden yayılmalı. 170-180 derece arasında yaklaşık 50 dk pişirin. Piştikten sonra fırından çıkarın ve iyice soğuduktan sonra servis yapın. 

Kek çok yumuşak bir kıvama sahip olduğundan sıcakken kesilirse hamurumsu bir tat alabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka soğutun. Hatta ertesi günü beklerse tam kıvamını alıp daha lezzetli bir kek oluyor.Afiyet olsun...
]]>
Yaprak Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/yaprak-kabak-tatlisi.html Sun, 25 Nov 2018 19:50:23 +0000 Yaprak Kabak Tatlısı, bal kabağını hiç bu kadar ince göremeyeceğiniz bir tarif. Bu tarifin diğer adı ise aybalım kabak tatlısıdır. Bu kabak tatlısı efeler diyarı Aydın'a özgü bir tatlıdır. Aydınlılar bu tatlı için efe Yaprak Kabak Tatlısı, bal kabağını hiç bu kadar ince göremeyeceğiniz bir tarif. Bu tarifin diğer adı ise aybalım kabak tatlısıdır. Bu kabak tatlısı efeler diyarı Aydın'a özgü bir tatlıdır. Aydınlılar bu tatlı için efeler diyarından efelendiren tatlı olarak bahsetmektedir. Aydın'a yolu düşen herkesin bu tatlıyı denemesi tavsiye edilir. Ancak Aydın'a gidemiyorsanız size şimdi vereceğimiz tarif ile evinizde de yapabilirsiniz.

Yaprak Kabak Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 kilo gram bal kabağı
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tepeleme tere yağı
 • Ceviz 
 • Tahin
Yaprak Kabak TatlısıYaprak Kabak Tatlısı Yapılışı:

Bal kabağını alırken kabuğunu temizletmedi iseniz kabuğu temizleyin. İç kısmını alın ve yıkayın. Daha sonra kabağı cips rendesi ile ince ince rendeleyin. Genişçe bir tencerenin içine dibini kapatacak kadar kabak koyun. Kabakların üzerine 2 yemek kaşığı şeker serpin. Sonra üzerine tekrar kabak koyun. Bu işlemi sırası ile kabak bitene kadar devam edin. Bu şekilde tencerenin ağzını kapatın ve bir gece bekletin. Bir gece bekledikten sonra kabağın üzerine bir yemek kaşığı kadar tere yağı dilimleyin. Çok kısık ateşte kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirin. Kabaklar piştikten sonra servis tabağına alın. Üzerine tahin ve ceviz dökün. Yaprak kabak tatlısı hazır. Afiyet olsun.
]]>
Tahinli Cevizli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/tahinli-cevizli-kabak-tatlisi.html Mon, 26 Nov 2018 10:47:04 +0000 Tahinli cevizli kabak tatlısı, enfes lezzeti ile ağızlarda muhteşem bir tat bırakan, oldukça hafif ve sağlıklı olan bir tatlı çeşididir. Bal kabağının enfes lezzetinin tahin ile buluşması ile ortaya çıkan bu enfes lezzet ye Tahinli cevizli kabak tatlısı, enfes lezzeti ile ağızlarda muhteşem bir tat bırakan, oldukça hafif ve sağlıklı olan bir tatlı çeşididir. Bal kabağının enfes lezzetinin tahin ile buluşması ile ortaya çıkan bu enfes lezzet yemeye doyamayacağınız bir tatlı türü olma özelliğine sahiptir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra yapımı ile de oldukça kolay ve pratik olduğu için herkes evinde vakit kaybetmeden kolaylıkla yapabilir. İşte bu enfes kıvamlı lezzet olan yapımı ile de oldukça basit olan tahinli cevizli kabak tatlısı tarifinin yapılışını beraber inceleyelim;

Tahinli cevizli kabak tatlısı için gerekli malzemeler;
 • 1 kilo soyulmuş bal kabağı,
 • 2 su bardağı toz şeker,
 • 1 çay bardağı tahin,
 • 1 buçuk çay bardağı iri çekilmiş ceviz içi,
 • Bir miktar Hindistan cevizi,
Tahinli Cevizli Kabak TatlısıTahinli cevizli bal kabağı tatlısı yapılışı; öncelikle bal kabaklarını küp küp dilimleyerek bir kabın içine alın. Daha sonra toz şekeri bu bal kabaklarının üzerine serperek buzdolabına koyun. Yaklaşık olarak bir gün boyunca buzdolabında dinlenmiş olan bal kabaklarını alarak bir bor cam içine dizin. Daha sonra bir yağlı kağıdı kabakların üzerine örterek daha önceden ısıtılmış olan 150 derecelik fırında yaklaşık olarak 25 dakika kadar pişirin. Pişirme süresi bittikten sonra bir servis tabağının içine alarak buzdolabında bir süre soğumaya bırakın. Daha sonra üzerine biraz tahin gezdirip bir miktarda ceviz içi serperek servise hazır bir hale getirebilirsiniz. İsteğinize göre Hindistan cevizi ile de servis tabağınızı süsleyerek göze hitap edip iştahları kabartmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte enfes lezzeti ile tadına doyamayacağınız, yapımı ile oldukça zahmetsiz olan tahinli cevizli kabak tatlısının yapımı bu kadar kolay ve basittir. Sizde hemen deneyerek sofranızı daha zengin ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Fırın Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/firin-kabak-tatlisi.html Mon, 26 Nov 2018 17:56:25 +0000 Fırında Kabak Tatlısı, özellikle de kış mevsimin en vazgeçilmez olan tatlılarından bir tanesidir. Fırında kabak tatlısı oldukça hafif bir tatlı türüdür. Kabağın besin değeri oldukça yüksektir. Kabak tüketmenin insan v Fırında Kabak Tatlısı, özellikle de kış mevsimin en vazgeçilmez olan tatlılarından bir tanesidir. Fırında kabak tatlısı oldukça hafif bir tatlı türüdür. Kabağın besin değeri oldukça yüksektir. Kabak tüketmenin insan vücudu üstünde sayılamak ile bitirilemeyecek kadar çok faydası vardır. Hazırlanışı oldukça kolay bu tatlı tarifinin lezzeti de oldukça yüksektir. Özellikle de yemeklerden sonra rahatlıkla yenilebilecek tatlıların sıralanmasında fırında kabak tatlısı listenin en başında yer alan tatlı tarifidir. Fırında kabak tatlısı çocuklar içinde oldukça faydası olan bu tatlı çeşidini çocuklarınızın tatlı seçenekleri içine gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Kabağın faydasından çocuklarınızı da faydalandırmaktan kaçınmayın. Kabak tatlısının olmazsa olmazı ise cevizdir. Cevizin de insan sağlığı için saymak le bitmeyecek kadar çok faydası vardır. Özellikle de beyne çok iyi gelen kabak aynı zamanda da vücuda enerjide verir. Bu iki şifa kaynağı olan besinlerin bir araya geldiklerinde ise oldukça soğuk geçen kış ayına en çok yakışan tatlı çeşidi ortaya çıkar.

Fırında Kabak Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler
 • Yarım çay bardağı kadar su
 • Üç su bardağı kadar toz şeker
 • Üç kilo kadar kabak
 • Bir su bardağı kadar ceviz içi
Fırın Kabak TatlısıFırında Kabak Tatlısı Yapılışı
Enfes kabak tatlısını yapmak için öncelikle kabakları soyun. Tüm bir bal kabağını sekize dilime ayırın. Dilimlere ayırmış olduğunuz kabakların kabuklarını soymak daha kolay olacaktır. Kabağın kabuğu çok sert olduğundan dolayı mutlaka kabuğunu soymadan önce dilimleme işlemini yapın. Daha sonra kabakları çok dikkatli bir şekilde dış kabuklarından ayırdıktan sonra çekirdek kısımlarını yemek kaşığı kullanarak temizleyin. Kabuklarını soymuş olduğunuz kabakları daha sonra küp, küp doğrayarak bir tencere içine alın. Tencereye koymuş olduğunuz kabakların üstüne suyunu ve şekerini ilave ederek 2-3 saat kadar dinlenmesi için biraz bekleyin. Kabak ve şeker birbirlerine iyice karışan şeker erimeye yüz tutmuş olur. Dinlendirmiş olduğunuz kabakları yapışmaz özelliği olan bir fırın kabı içine alın. Eğer yapışmaz özelliği olan bir fırın kabınız yok ise tepsinizin altına yağlı kağıtta koyabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz. Asıl olay burada şekerli olan kabakların tepsi altına yapışıp da yanık oluşturmasını önlemektir. Daha sonra fırın kabı içine almış olduğunuz kabakları 200 derecede ısıtılmış olan fırın içine sürerek fırının derecesini yirmi dereceye indirin. Bu sayede kabaklar haşlama işlemi görmeden ağır ısı içine pişecekler. İçini çeke çeke yavaş, yavaş piştiğinden dolayı daha lezzetli olur. Fırında kabak tatlısını pişmesine en yakın olduğu bir anda kabakların üstüne ceviz içi serpin. Fırına tekrardan sürün. Bu sayede cevizlerde hafif bir şekilde kavrulacaklar. Var olan lezzetleri daha çok artacaktır. Pişen kabak tatlısını fırından alın. Bir kenara alarak soğumasını bekleyin. İyice soğuyan kabak tatlısını artık sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Servis tabaklarına alarak dondurma yada kaymak ile birlikte yiyebilirsiniz.

Afiyet Olsun.
]]>
Şekersiz Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/sekersiz-kabak-tatlisi.html Tue, 27 Nov 2018 05:11:21 +0000 Şekersiz Kabak Tatlısı, Kabak yemekleri ve tatlıları yapılan herkes tarafından çok sevilen ve bolca kullanılan insan vücudu için faydaları olan bir besindir. Kabak denildiğinde akla ilk gelen kabak tatlısıdır fakat kabak tatl Şekersiz Kabak Tatlısı, Kabak yemekleri ve tatlıları yapılan herkes tarafından çok sevilen ve bolca kullanılan insan vücudu için faydaları olan bir besindir. Kabak denildiğinde akla ilk gelen kabak tatlısıdır fakat kabak tatlısının içerisinde bol miktarda şeker bulunması sebebiyle herkes gönül rahatlığıyla tüketememektedir. Şeker kullanmadan da şekersiz kabak tatlısı yapılabilmektedir ve lezzetinde hiçbir eksilme olmamaktadır. Fazla şeker tüketemeyenler şekersiz kabak tatlısını gönül rahatlığıyla yapıp tüketebilirler.

Şekersiz Kabak Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler
 • Parlak turuncu 3 dilim tatlı bal kabağı 
 • 2-3 orta boy çubuk tarçın
 • 1 çay bardağı kadar ceviz
 • 4-5 adet kadar kuru siyah üzüm
 • 4-5 adet kadar karanfil
 • 1/2 çay bardağı kadar su
Şekersiz Kabak TatlısıŞekersiz Kabak Tatlısı Yapılışı

İlk olarak aldığımız 3 dilim kabağın kabuğunu soyuyoruz ve istediğimiz boyda dilimliyoruz. Derin bir tencere alıyoruz ve tencerenin içerisine dilimlenmiş kabakları, 4-5 adet kadar siyah üzümü, 4-5 adet kadar karanfili, 2-3 orta boy tarçını ve 1/2 çay bardağı kadar suyu ekleyerek ateşe koyuyoruz. Kısık ateşte kabaklar suyunu salıp çekene yumuşayana kadar pişiriyoruz. Suyunu salıp çeken ve yumuşayan kabakları ocaktan alıp soğumasını bekliyoruz. Daha sonra üzerine dövülmüş cevizi ekleyerek gönül rahatlığıyla leziz şekersiz kabak tatlısını ailemize misafirlerimize servis ediyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Sarı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/sari-kabak-tatlisi.html Tue, 27 Nov 2018 19:24:29 +0000 Sarı kabak tatlısı: görsellik olarak muhteşem bir görünüme sahiptir. Hafif bir lezzettir. Servis tabaklarında görselliği ve lezzetiyle iştah kabartmaktadır. Bir çok kişi tarafından fazlasıyla sevilmektedir. Yapımı çok prati Sarı kabak tatlısı: görsellik olarak muhteşem bir görünüme sahiptir. Hafif bir lezzettir. Servis tabaklarında görselliği ve lezzetiyle iştah kabartmaktadır. Bir çok kişi tarafından fazlasıyla sevilmektedir. Yapımı çok pratik ve kolaydır. Hem sağlıklı hemde hafif bir lezzettir. Genellikle evlerimizde misafir alımlarında yapılmaktadır. Marifetli ev hanımlarının güzel sunumu ile misafirlerden tam not alan bir tatlı çeşididir. Sarı kabak tatlısı diğer tatlı seçeneklerine göre çok daha hafiftir. Tüketildiğinde kişi vücuduna ağırlık vermez. Yaz kış her mevsim tüketilebilmektedir ve yapılabilmektedir. Hem tatlı çeşidi hemde hafif bir lezzet arayanlar için ideal bir lezzettir. Tüm marifetli bayanlara tavsiye ederiz.

Sarı kabak tatlısı için gerekli olan malzemeler:
 • 2 kilo sarı kabak
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi
Sarı Kabak TatlısıSarı kabak tatlısı yapılışı:
Öncelikle sarı kabağı ince ince dilimleyin. Dilimlenen sarı kabakları soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Sarı kabakları yıkadıktan sonra 2-3 parmak genişliğinde küçük parmak uzunluğunda doğrayın. Dilimlenen sarı kabakları bir tencere içerisine alın ve toz şekeri içerisine ilave ederek iyice harmanlayın. su ilave etmeden tencere kapağını kapatın ve şekerlenen kabakları 1 gece bekletin. Sonrasında kabaklar suyunu bırakmış olacaktır. İçinde bulunan şekerle kabak suyu özleşecektir. Tencereyi ocağa koyun ve sarı kabaklar pişene kadar yani yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Pişirme sırasında tencerenin kapağının açık olması tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi sarı kabak şerbetinin iyice özleşerek şurup kıvamı almasını sağlamaktır. Kabaklar ağzı açık bir şekilde yumuşayana kadar piştikten sonra ocağın altı kapatılır. Kabaklar soğuyana kadar tencerede kalmalıdır. Servis tabağına henüz kabaklar sıcakken çıkarırsanız kabaklar parçalanır ve hoş bir sunum yapamazsınız. Bu nedenden dolayı kabağın tencerede soğuması beklenir. Soğuduktan sonra servis tabaklarına çekilerek ceviz içi ilave edilir. Servis tabağına alınan sarı kabak tatlısı istenildiği gibi işi zevkine göre süslenerek servis yapılabilir. Sarı kabak tatlısı sunuma hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Yeşil Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/yesil-kabak-tatlisi.html Tue, 27 Nov 2018 20:41:32 +0000 Yeşil Kabak Tatlısı, yıllardır yemeği yapılan, Türk mutfağına has yemeklerden olan yeşil kabağın tatlısı, gayet hafif ve lezzetli bir tatlı olmakla kalmıyor ayrıca misafirlerinizin şaşırdığı çok güzel bir tatlıdır. Yeşil Kabak Tatlısı, yıllardır yemeği yapılan, Türk mutfağına has yemeklerden olan yeşil kabağın tatlısı, gayet hafif ve lezzetli bir tatlı olmakla kalmıyor ayrıca misafirlerinizin şaşırdığı çok güzel bir tatlıdır.

Yeşil Kabak Tatlısı Malzemeleri
 • 6-7 adet kadar yeşil kabak
 • Yaklaşık 1.5 su bardağı kadar toz şeker
 • 8 adet kadar karanfil
 • Petit beurre ismiyle bildiğimiz bisküvilerden
 • 1 su bardağı kadar ceviz
 • 1 tane paket damla sakızı
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağ
 • 100 gram kadar kabuğu soyulmuş badem içi
Yeşil Kabak Tatlısının Üzeri İçin 
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 paket kadar krem şanti
Yeşil Kabak TatlısıYeşil Kabak Tatlısı Yapılışı

İlk önce kabaklar güzelce rendelenir. Şeker ve karanfil karışımı herhangi bir su takviyesi olmadan kabaklarımız şeker karanfil takviyesi ile suyunda pişirilir. Pişirme bittikten sonra karanfiller içerisinden teker teker alınır. Karışım da soğuduk sonra kabakların içine bir su bardağı kadar iyice dövülerek ezilmiş ceviz ilave edilir. Bir taraftan da borcamın tabanına tek sıra şeklinde yukarıda da malzemelerde bahsettiğimiz petit beurre bisküvileri dizilir. Üzerine de bu pişirdiğimiz kabak-şeker-karanfil karışımı ilave edilir. Kabakların üzerine tekrardan tek sıra şeklinde petit beurre bisküvileri dizilir. Bisküvilerimizin üzerine dökmek için belirttiğimiz ölçüde süt, un ve şeker ile muhallebi hazırlanır. Bu muhallebimiz hafifçe soğuduktan sonra toz halinde aldığımız bir paket krem şanti muhallebinin üzerine ilave edilir. Muhallebimiz hazır olduğunda ise dizdiğimiz bisküvilerin üzerine dökülür. Yeşil kabak tatlımızın en üstüne de isteğe göre fındık, tarçın veya ceviz ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Aydın Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/aydin-kabak-tatlisi.html Wed, 28 Nov 2018 15:06:11 +0000 Aydın kabak tatlısı, İsminden de anlaşılacağı gibi aydın yöresine ait olan bu kabak tatlısı diğer kabak tatlılarından çok farklı. Kabak tatlısı sevmeyenler, tüm bildiklerinizi unutun yeniden kabak tatlısını birde bu şek Aydın kabak tatlısı, İsminden de anlaşılacağı gibi aydın yöresine ait olan bu kabak tatlısı diğer kabak tatlılarından çok farklı. Kabak tatlısı sevmeyenler, tüm bildiklerinizi unutun yeniden kabak tatlısını birde bu şekilde deneyin. Ağızlarda bıraktığı bu güzel lezzetle siz de şu ana kadar yediğiniz kabak tatlılardan farklı olduğunu anlayabilirsiniz. Aydın kabak tatlısı kabağı içerisinde bulunduğunu size hissettirmeyecek bir tariftir. Sizde bu tarifi kolay bir şekilde yapabilir, hem tatlı yemiş hemde bu sağlıklı sebzeden mahrum kalmamış olursunuz. Sanırım aydın kabak tatlısı tarifini vermenin tam zamanı,

Aydın kabak tatlısı için gerekli malzemeler,
 • 1 kg yakın kalınca bir dilim bal kabağı,
 • 2 bardak toz şeker,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz,
 • Tahin.
Aydın Kabak TatlısıAydın kabak tatlısı yapılışı, Bal kabağını olgun ve sarı renkte olursa daha güzel sonuç alabilirsiniz. Bal kabaklarını artık marketlerde ve manavlarda soyulmuş halde bulabilirsiniz. Eğer bal kabaklarını soyulmuş değilse dış kabuklarını dikkatlice soymak gerekir. Dikkatli olmanızda fayda var dış kabuğu sert olduğundan dolayı kazaya sebebiyet vermemek için dikkat edin. Bilgilendirmeyi de yaptığımıza göre hazırlanışına geçebiliriz. Bal kabağının kabuğunu soyduktan sonra, normal bal kabakları tariflerinin tam tersine olabildiğince ince geniş dilimler elde etmeye çalışın. Bunun için ren delerde bulunan patates cips rendesini de kullanabilirsiniz. Tepsinin içerisine bir kat kabak serilir ve arasına 2 yemek kaşığı toz şeker serpilir. Sonra bir kat daha bal kabağı bir kat şeker bütün bal kabağı bitinceye kadar aynı işleme devam edilir. Bu şekilde hazırladığınız tepsinin ağzını kapatıp bir gece bekletiniz. Bir gün sonra oda sıcaklığında beklettiğiniz tere yağını üzerine minik parçalar halinde koyun. Çok kısık ateşte yumuşayana kadar ocakta pişirin. Pişen kabakları soğumaya bırakın. Soğuk şekilde servis tabağına aldığınız aydın kabak tatlısını servis esnasında üzerine bolca tahin ve öğütülmüş ceviz dökerek servis ediniz. Aydın kabak tatlımız hazır afiyet olsun.
]]>
Kara Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kara-kabak-tatlisi.html Thu, 29 Nov 2018 03:41:59 +0000 Kara kabak tatlısı, lezzeti oldukça muhteşem olan ve yapımı ile de çok kolay ve zahmetsiz olan bir tatlı çeşididir. Kara kabak oldukça sağlıklı ve vitamin yüklü bir besin kaynağı olduğu için bu tatlıda oldukça sağl Kara kabak tatlısı, lezzeti oldukça muhteşem olan ve yapımı ile de çok kolay ve zahmetsiz olan bir tatlı çeşididir. Kara kabak oldukça sağlıklı ve vitamin yüklü bir besin kaynağı olduğu için bu tatlıda oldukça sağlıklı ve besleyici bir tatlı olma özelliğine sahiptir. Tüm bu özelliklerini yanı sıra lezzetinin kıvamı çok hafif olduğu için herkes tarafından sevilerek yenilen bir tatlı çeşididir. Ayrıca dondurma ile servis edilebileceği için özellikle yaz aylarında vazgeçilmez bir tatlıdır. İşte bu enfes lezzetli olan vitamin deposu yapımı ile de oldukça kolay olan kara kabak tatlısının yapılışını beraber inceleyelim;

Kara Kabak TatlısıKara kabak tatlısı için gerekli olan malzeme listesi;
 • Yarım kilo kara kabak,
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker,
 • 1 çay bardağı süt,
 • Bir miktar Hindistan cevizi,
 • Bir miktar Antep fıstığı,
 • Yarım çay bardağı dövülmüş ceviz,
Kara kabak tatlısı yapılışı; öncelikle küp küp dilimlenen kara kabaklar bir kabın içerisine alınır ve üzerine toz şeker konularak bir gün boyunca buz dolabında dinlenmeye bırakılır. Dinlene süresi biten kara kabaklar bir tencere içerisine alınarak kısık ateş üzerine  konularak pişirilmeye bırakılır. Şeker erimeye başlayınca süt eklenir ve kara kabaklar yumuşayıp şerbetini çekene kadar pişirilir. Daha sonra kaynama süresi bittikten sonra şerbet içinde kara kabalar soğumaya bırakılır. Bir servis tabağının içine bir miktar konulan kara kabak tatlısını isteğinize göre, Hindistan cevizi, Antep fıstığı ve ceviz içi ile birlikte servis etmeye hazır hale getirebilirsiniz.
]]>
Fırında Bal Kabağı Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/firinda-bal-kabagi-tatlisi.html Thu, 29 Nov 2018 12:26:11 +0000 Fırında bal kabağı tatlısı hazırlamak kabağı soymanın dışında oldukça basit bir tatlı tarifidir. İşin en zor kısmı ise kabağı soyma kısmıdır. Bu nedenle ben hep soyulmuş kabak almayı tercih ediyorum. Çünkü soyulmu Fırında bal kabağı tatlısı hazırlamak kabağı soymanın dışında oldukça basit bir tatlı tarifidir. İşin en zor kısmı ise kabağı soyma kısmıdır. Bu nedenle ben hep soyulmuş kabak almayı tercih ediyorum. Çünkü soyulmuş kabak ile tatlı yapmak zahmetsiz ve çok kolay bir iştir. Kabak tatlısı yapmanın değişik yöntemleri vardır. Kimi tencerede haşlarken kimi fırında pişirir. Birde Hataylıların tarifi var ki iki günde ancak yapılıyor. Bir önceki gün kireCe yatırıp uzun süre bekletiyorlar. Tadı güzel oluyor ama ben işin kolay kısmına kaçıyorum. Şimdi sizlere fırında bal kabağı tatlısı tarifini anlatmaya başlayalım.

Bal kabağı Tatlısının Malzemeleri
 • 2 kilo bal kabağı (Soyulmuş hali ile iki kilo olacak)
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • Dövülmüş ceviz içi veya Hindistan cevizi
 • İsteğe göre tahin

Fırında Bal Kabağı Tatlısının Tarifi

Bal kabaklarınızı iyice yıkadıktan sonra küçük kare şeklinde bıçakla keserek tencerenin içerisine doldurun. Üzerine 2,5 su bardağı toz şeker ilave ederek tencerenin kapağını kapatın ve bir iki saat dinlendirin. Şayet bir gece bekletirseniz daha iyi olacaktır. Çünkü kabak şekeri ne kadar çok içine çekerse o kadar iyi olmaktadır. Hatta kabakları bir diş çöpüyle birkaç yerinden delebilirsiniz. İlave ettiğiniz şeker miktarını kendi damak zevkinize göre azaltıp artırabilirsiniz. Bana göre 2,5 bardak tam geliyor. Şeker eridikten sonra pişirmeye başlayabilirsiniz.

Fırında Bal Kabağı Tatlısı

Önce tencerenin altını yüksek ateşte açın ve kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra ateşi biraz kısın ve kısık ateşte 10-15 dakika pişirerek kabakların hafif pişmesini sağlayın. Kabakların yumuşamamasına özen gösterin. Çünkü ikinci olarak fırında pişecekler. Ardından kabakları tencereden çıkararak fırın tepsisine dizin. Önceden fırının derecesini 200 dereceye ayarladıktan sonra ısı yükselince tepsiyi fırına verin. Kabağın fırınlanması, şerbetin özleşmesi ve daha iyi emilmesi için güzel oluyor. Fırında bal kabağı tatlısını 10-15 dakika pişirdikten sonra üzerinin hafif kızardığını göreceksiniz. Bu kıvamdayken kabağınız pişmiş demektir. Fırından çıkararak bir süre oda sıcaklığında bekleterek ısısını atmasını sağlayın. Kabağınız soğuduktan sonra bir süre buzdolabında bekletin ve servis edeceğiniz zaman üzerine ceviz veya Hindistan cevizi ilave ederek servis edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak kabağın üzerine tahin de gezdirebilirsiniz.

]]>
Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-nasil-yapilir.html Fri, 30 Nov 2018 11:13:32 +0000 Kabak tatlısı nasıl yapılır Kabak tatlısı oldukça lezzetli ve bir o kadarda kalorisi yüksek olan bir tatlı türüdür. Kabak tatlısı bol miktarda şeker ile yapıldığından kalorisi yüksek olan kabağa bir de şekerin kalorisi e Kabak tatlısı nasıl yapılır Kabak tatlısı oldukça lezzetli ve bir o kadarda kalorisi yüksek olan bir tatlı türüdür. Kabak tatlısı bol miktarda şeker ile yapıldığından kalorisi yüksek olan kabağa bir de şekerin kalorisi eklenince doğal olarak kalorisi oldukça üst seviyelere çıkıyor. Birde kabak tatlısını tahin ve ceviz ekleyerek tüketiyorsanız bu tam bir kalori bombardımanı demektir. Neyse, kabağın kalorisini diyet yapanlar düşünsün diyerek biz tarifine geçelim. Kabak tatlısı nasıl yapılır diye Google'ye yazarsanız değişik tarifler bulursunuz. Ben tencerede yapılış tarifini vereceğim.

Kabak Tatlısının Malzemeleri
 • İki kilo kabak
 • 3 su bardağı toz şeker
 • Çeyrek limonun sıkılmış suyu
 • İnce çekilmiş ceviz
 • İsteğe bağlı olarak tahin

Kabak Tatlısının Tarifi

Kabak yapmayı planladığınız günden bir önceki akşam kabakları şekere yatırmanız gerekmektedir. Akşam ilk olarak kabakları soyuyoruz. Kabak soymak çok zor ve zahmetli bir iştir. Çünkü kabağın kabukları kalın olduğu için soyulması da o kadar zor olmaktadır. Önce kabağı karpuz dilimleri şeklinde dilimlerseniz daha kolay soyarsınız. Soyduğunuz kabakları küçük kare şeklinde keserek bir geniş kap içerisinde yıkayın. Yıkamış olduğunuz kabakları bir tencereye koyarak üzerine şekeri serpin ve limonu sıkarak sabaha kadar beklemeye alın. Ne kadar çok bekletirseniz şekeri daha fazla emeceğinden kabağın tadı daha güzel olacaktır. Zamanınız fazla yoksa şekere yatırmadan da yapabilirsiniz ama aynı sonucu alamazsınız.

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır

Ertesi gün şekeri erimiş ve kabağa emilmiş halde bulacaksınız. Kabak tatlısını pişirmek için ocağa koyarak yüksek ateşte kaynatın. Kaynama başladıktan sonra ocağın altını kısın ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Dikkat edin kabakları yakmayın. Ortalama 20-25 dakika içerisinde kabak tatlınız pişmektedir. Şeker oranını kendi damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Az tatlı seviyorsanız biraz daha azaltırken daha fazla tatlı seviyorsanız şeker oranını artırabilirsiniz. Şekeri az koyduysanız ve kabak pişmeden yanmaya başlıyorsa tencereye birkaç kaşık su ilave edebilirsiniz. Kabak tatlınız piştikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve iki saat buzdolabında beklettikten sonra üzerine dilerseniz tahin ve çekilmiş ceviz ekleyerek servis edebilirsiniz.

]]>
Kabak Tatlısı Oktay Usta https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-oktay-usta.html Fri, 30 Nov 2018 12:34:31 +0000 Kabak Tatlısı Oktay Usta en kolay ve güzel bir şekilde kabak tatlısı yapmanıza olanak sağlayan tatlı tarifleri arasında yer alıyor. Gönül rahatlığı ile deneyebileceğiniz bu tarif sayesinde hem ailenize hem de misafirlerinize r Kabak Tatlısı Oktay Usta en kolay ve güzel bir şekilde kabak tatlısı yapmanıza olanak sağlayan tatlı tarifleri arasında yer alıyor. Gönül rahatlığı ile deneyebileceğiniz bu tarif sayesinde hem ailenize hem de misafirlerinize rahatlıkla leziz tatlılar sunabilirsiniz. Oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilecek olmanız sayesinde aniden gelen misafirlerinize evde sunacak bir şeyiniz olmadığı zaman rahatlıkla ev yapımı bir kabak tatlısı hazırlayabilirsiniz.

Kabak Tatlısı Oktay Usta Malzemeleri
 • 1/2 kilo kabak
 • 1 kase şeker
 • 1/4 çay bardağı su
Kabak Tatlısı Oktay Usta Yapılışı:

Öncelikle kabak temizlenir ve kabukları soyulur. Daha sonra karpuz dilimler gibi kabakları dilimliyoruz. Çok küçük dilimlememeye özen gösterin, ancak çok da büyük dilimlemeyin. Çok büyük dilimlerseniz pişmesi güç olacaktır ve üsttekiler pişsin derken alttakilerin de yanmasına neden olabilirsiniz. Küçük olduğu zaman da çabuk pişip dağılmasına neden olabilirsiniz. Bu sebeple de orta büyüklükte dilimler kesmeniz daha doğru olacaktır. 

Kabak Tatlısı Oktay Usta
Kabakları dilimleme işi bittikten sonra geniş bir tencerenin tabanına kabakları yerleştirin. Eğer tek sıra olmuyorsa iki sıra halinde de yapabilirsiniz. Ancak bu durumda her kata şeker serpmeniz gerektiğini unutmayıp şeker dağılımını buna göre yapmalısınız. Tek kat yapacaksanız tüm kaseyi kullanın aksi takdirde her kata eşit ölçüde şeker dökmeye dikkat etmeniz gerekir.

Tencereye kabak ve şekeri yerleştirdikten sonra üzerine suyu ekleyip önce yüksek sonra kısık ateşte pişirmeye başlayın. Bu pişirme süresinin 30-45 dakika olduğunu unutmayın. Kabakların yumuşaması pişmiş olduğu anlamına geldiğinden ara sıra kontrol ederek altını kapatmanız gerekir. Daha sonra sıcak ya da soğuk bir şekilde servis yapabilirsiniz. 

Dilerseniz bu tatlıyo servis ederken üzerine ceviz ya da fındık parçalarının yanı sıra Hindistan cevizi de serpiştirebilirsiniz. Eğer daha şekerli bir tatlı istiyorsanız şekeri daha fazla kullanabilirsiniz, ancak bu ölçü yeterli olacaktır.
]]>
Kabak Tatlısı Kaç Kalori https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi-kac-kalori.html Sat, 01 Dec 2018 09:29:24 +0000 Kabak tatlısı kaç kalori, sorusu kabak tatlısını seven kişilerin ve aynı zamanda kilo vermek için diyet programı yapan kişilerin merak ettiği sorular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kabak tatlısı çok sevilen bir tatlı Kabak tatlısı kaç kalori, sorusu kabak tatlısını seven kişilerin ve aynı zamanda kilo vermek için diyet programı yapan kişilerin merak ettiği sorular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kabak tatlısı çok sevilen bir tatlı olduğu için içinde bulunan kalori miktarı da oldukça önemli bir yer almaktadır. Kabak tatlısı bir o kadar lezzetli olduğu kadar aynı zamanda kabak tatlısının yapımı için kullanılan kabağın insan sağlığı için birden fazla yararı bulunmaktadır. Kabak içeriğinde bulunan A ve E vitaminlerinden dolayı göz sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kabak tatlısı için kullanılan kabağın içinde bulunan beta karoten kalp hastalıklarında ve hiperlipidemi olaylarında vücutta bulunan kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kabağın içeriğinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun direnç kazanmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Kabak tatlısı için kullanılan kabağın mide kanseri, prostat kanseri ve lenfomalara karşı koruyucu olduğu düşülen bilgiler arasında yer almaktadır. Aynı zamandan kabağın antioksidan içermesi vücudu mikroplara karşı koruyarak direnç kazanmalarına ve vücudun bağışıklık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Kabak tatlısının yapımı için kullanılan kabağın içinde potasyum, demir, fosfor  ve kalsiyum gibi insan sağlığı için oldukça önemli mineraller bulunmaktadır. Kabağın içinde bulunan bu mineraller sayesinde sağlıklı kemik gelişimine ve kansızlığa iyi gelmeye yardımcı olmaktadır. Yine kabağın içinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde de yardımcı olmaktadır. Yine kabağın içinde bulunan çinko sayesinde saçların güçlenmesine yardımcı olmakta ve saçların dökülmesini engellemektedir. 

Kabak Tatlısı Kaç Kalori
Kabak tatlısı için kullanılan kabağın çekirdeğinden elde edilen kabak çekirdeği ekstresi prostat sağlığı için gerekli mineralleri içeriğinde barındırmaktadır. Erkeklerde çok sık görülen prostat problemlerinde ve prostat büyümesini engellemek için kullanılmaktadır. Ayrıca kabak çekirdeği ekstresinde bulunan mineraller idrar akışını arttırıcı etkisinden dolayı mesaneyi uyararak idrar yapma zorluğunu ortadan kaldırmaktadır. Yine kabak çekirdeği ekstresinde bulunan mineraller idrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Kabak tatlısının yapımı için kullanılan kabağın pişirilerek püre haline getirilmesi ve içerisine bal ve süt eklenerek cilde uygulanması içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardımcı olmaktadır. 
]]>
Bal Kabağı Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/bal-kabagi-tatlisi.html Sun, 02 Dec 2018 08:34:37 +0000 Bal Kabağı Tatlısı evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz ve hem misafirlerinize hem de ailenize büyük bir zevkle sunabileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor. Bu bakımdan da hemen her bayanın elinin altında bulunmas Bal Kabağı Tatlısı evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz ve hem misafirlerinize hem de ailenize büyük bir zevkle sunabileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor. Bu bakımdan da hemen her bayanın elinin altında bulunması gereken tarifler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Hazırlaması da biraz zahmetli olsa bile yediğiniz zaman ağzınızda bıraktığı tat bu zahmete değdiğini gösterecektir.

Bal Kabağı Tatlısı Malzemeleri

 • 1 kilo bal kabağı
 • 2,5 -3 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı ceviz
 • Yarım limon

Bal Kabağı Tatlısı Hazırlanışı

İlk olarak bal kabağını çekirdeklerinden temizleyerek kabuklarını soyuyoruz. Daha sonra dilimler halinde bulunan kabağı iki parmak kalınlığında küçük dilimlere ayırıyoruz. Daha sonra kabaklarımızı birkaç kere sudan geçirerek süzüyoruz ve yayvan büyük bir tencere içine kabaklarımızı tek kat olacak şekilde sıralıyoruz. Daha sonra kabakların üzerini öretecek kadar toz şekeri gezdirerek tatlıya serpiştiriyoruz. Şekerli olmasını istiyorsanız 3 su bardağı şekeri kullanabileceğiniz gibi 2,5 su bardağı da kullanabilirsiniz. Hatta fazla şekerli sevmiyorsanız 2 su bardağı da kullanabilirsiniz.

Bal Kabağı Tatlısı

Daha sonra tencereye 2-3 damla limon sıkıp tencerenin kapağını kapatıyoruz ve kısık ateşte kabakları pişirmeye bırakıyoruz. Pişirme işlemine tencerenin dibinde servis yaparken kullanacağımız kadar şerbet kalana dek devam ediyoruz. Daha sonra da bal kabağı tatlısı soğuyana dek bekliyoruz ve servis tabağına alırken üzerine de iri dövülmüş ceviz serpiştirerek süsleyip servis ediyoruz.

Afiyet Olsun...

]]>
Bisküvili Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/biskuvili-kabak-tatlisi.html Sun, 02 Dec 2018 17:32:30 +0000 Bisküvili Kabak Tatlısı evde en rahat hazırlayabileceğiniz tatlılar arasında yer almakla beraber tadıyla çok sevebileceğiniz bir tatlı olması bakımından da mutlaka denemeniz gereken tatlı türleri arasında yer alı Bisküvili Kabak Tatlısı evde en rahat hazırlayabileceğiniz tatlılar arasında yer almakla beraber tadıyla çok sevebileceğiniz bir tatlı olması bakımından da mutlaka denemeniz gereken tatlı türleri arasında yer alıyor. Hem ailenize hazırlamak isteyebileceğiniz, hem de misafirlerinize sunmak isteyebileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor.

Bisküvili Kabak Tatlısı Malzemeleri

 • 1 kilo soyulmuş balkabağı
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 1 paket pötibör bisküvi
 • 1 paket krem şanti
 • 1 su bardağı süt
 • Fındık içi

Bisküvili Kabak TatlısıBisküvili Kabak Tatlısı Hazırlanışı

Kabak tatlısı çeşitlerinden hangisini yapmayı düşünürseniz düşünün kabaklarınızı soyup temizleme işini bir gece öncesinden yapmanız gerekir. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde tatlınızı hazırlayabilmeniz mümkün olacaktır. Kabakları soyup yıkadıktan sonra bir tencereye iki parmak kalınlığında dilimler halinde kesiyoruz ve üzerine toz şekerimizi serpiştirerek tencerenin kapağını kapatıyoruz ve sabaha kadar tenceremizi bekletiyoruz. Aynı şekilde krem şantimizi de sütle çırparak buzdolabına alıp bekletiyoruz.

Sabah olduğu zaman kabaklarımızın olduğu tencereyi kısık ateşte kabaklarımız yumuşasın diye pişirmeye alıyoruz. Bu sırada dikkat edilmesi gereken bir husus da kabakları pişmeye alırken üzerine ekstra su eklemiyoruz. Çünkü kabaklar zaten sulanacağından su eklemeye gerek yok. Su biraz çekilecektir, ancak tamamen çekmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Dibinde biraz su kalıncaya kadar pişirip ocaktan alıyoruz. 

Daha sonra da içerisine küçük parçalar halinde ufaladığımız bisküvilerimizi ve fındık parçalarını ekliyoruz. Daha sonra hafif bir şekilde ıslatmış olduğumuz borcamın üstüne yayıyoruz. Biraz soğuması için bekleyerek kabakların üzerine hazırlamış olduğumuz krem şantiyi sürüyoruz. En üste de yine biraz fındık parçası serpiştiriyoruz. Son olarak biraz soğusun diye Bisküvili Kabak Tatlısı bulunan borcamı buzdolabında bekletip kare dilimler halinde kesip servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

]]>
Kireçli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kirecli-kabak-tatlisi.html Mon, 03 Dec 2018 12:30:48 +0000 Kireçli kabak tatlısı hiçte kolay  yapılan bir tatlı türü değildir. Biraz zahmet ve emek ister ama yemesi oldukça keyiflidir. Kireçte kabak tatlısı yapmayı düşünüyorsanız bir önceki günden hazırlığınızı yapma Kireçli kabak tatlısı hiçte kolay  yapılan bir tatlı türü değildir. Biraz zahmet ve emek ister ama yemesi oldukça keyiflidir. Kireçte kabak tatlısı yapmayı düşünüyorsanız bir önceki günden hazırlığınızı yapmalısınız. Kabağı kireçte ne kadar çok bekletirseniz o kadar çıtır çıtır ve dış yüzeyi cam gibi olur. Kireçte yapılan kabak tatlısı fırında yapılanlara göre görsel olarak da çok farklıdır. Fırında yapılan kabak tatlısı mat bir renk alırken kireçte yapılan kabak tatlısının rengi saydam bir hal alıyor. Şunu da belirtelim ki kabak tatlınızın lezzetli olması birazda sizin maharetinizin dışında kabağın tatlı ve kaliteli olmasına bağlıdır. Şimdi nefis bir kabak tatlısının tarifine geçelim.

Kireçte Kabak Tatlısının Malzemeleri
 • Soyulmuş halde bir kg kabak tatlısı
 • 5 su bardağı şeker
 • 1 çay kaşığı limon tuzu veya çeyrek limonun sıkılmış suyu
 • 6 su bardağı su
 • 300 gram sönmemiş kireç

Kireçte Kabak Tatlısının Tarifi

İlk olarak kireç kaymağını hazırlıyoruz. 300 gram sönmemiş kireci bir cam kavanoz içerisine koyarak üzerini örtecek kadar suyla dolduralım. Kabak tatlısını yapacağımız günün bir önceki akşamı bu işlemi yapıyoruz. Gece boyunca kireç suyun içerisinde kalacak ve sabaha kadar kireç kaymağı oluşacak. Aldığınız kirecin taze olmasına dikkat edin. Çünkü taze kireç suya girer girmez sönmeye başlar ve çözülür. Kireciniz bayatsa çok yavaş çözülür.

Sabah olduğunda kavanoz içerisinde çözülmüş kirecin üzerinde kireç kaymağının biriktiğini göreceksiniz. Bu kaymağı bir kepçe ile yavaşça alıp bir kap içerisine koyun. Suyu bulandırmadan yavaşça almanız çok önemlidir. Sonra kabağınızı karpuz dilimi şeklinde soyarak yıkayın ve kireç kaymağının içerisine atın. Tüm kabakların kireç kaymağının içerisine batması önemlidir. Şayet bir kısmı yukarı çıkarak batmıyorsa üzerine bir ağırlık koyarak kireç kaymağının içerisine bandırabilirsiniz. Kabaklar bu kaymak içerisinde en az 12 saat beklemelidir. 12 saatten az bekletirseniz istediğiniz sonucu alamazsınız. 12 saatten fazla bekletirseniz kabakların dışı daha saydam ve çıtır çıtır olur. En iyi sonuç veren süre 12-16 saat arası bekletmektir.

Kireçli Kabak Tatlısı

Kabaklarınız hazır hale geldikten sonra kireç kaymağından çıkarın ve en az 4-5 defa ayrı suda yıkayarak kireçlerden arındırın. Ardından bir kap içerisine çeşme suyu koyarak kabakları içerisine bandırın ve en az bir saat çeşme suyunda bekletin. Bu işlemi kabağın kireçlerinden arınması için yapıyoruz. Bekleme esnasında bir tencere içerisine 6 su bardağı su ve 5 su bardağı şekeri karıştırarak 5 dakika kaynatın. Ardından çeyrek limonun suyunu sıkarak bir iki dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan indirin ve soğumaya bırakın.

Bir saat geçtikten sonra kabakları sudan çıkararak bir defa daha yıkayın ve ılımış şerbetin içerisine bırakın. Şerbetin altını açarak tekrar kaynatmaya başlayın. En az 2,5-3 saat kaynayacaktır. Bu esnada zaman zaman üstte kalan kabakların üzerine bastırarak şerbetin içerisine bulanmasını sağlayın. Bu süre sonunda rengi şeffaf bir hal alacaktır. Kireçte kabak tatlınız hazır hale geldikten sonra ocaktan alarak bir maşa yardımıyla karpuz dilimi şeklindeki kabakları tek tek çıkararak bir bor cam içerisine alın ve soğumaya bırakın. Kireçte kabak tatlınız soğuduktan sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Servis edeceğiniz zaman üzerine çekilmiş ceviz serpiştirip servis edebilirsiniz. Bu tatlının yapılışı oldukça zahmetli olmasına rağmen nefis bir tadıyla ikram ettiğiniz kişiler kesinlikle çok beğenecektir.

]]>
Antakya Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/antakya-kabak-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 09:12:58 +0000 Antakya kabak tatlısı evde hazırlaması en keyifli olan tatlılar arasında değerlendirilmektedir. Biraz zahmetli olsa da çok sevilen ve beğenilerek yenilen bir tatlı olması sebebi ile tatlı seçimlerinizi bu şerbetli tatlı türünd Antakya kabak tatlısı evde hazırlaması en keyifli olan tatlılar arasında değerlendirilmektedir. Biraz zahmetli olsa da çok sevilen ve beğenilerek yenilen bir tatlı olması sebebi ile tatlı seçimlerinizi bu şerbetli tatlı türünden yana kullanmanız doğru bir seçim olacaktır. Bu tatlının bir diğer adı da "kireçte kabak tatlısı" olarak karşımıza çıkar. 

Antakya Kabak Tatlısı Malzemeleri
 • 2,5 kilo bal kabağı
Kireçli su için;
 • 1 kase sönmemiş kireç
 • 4 litre su
Şerbet için;
 • 6 su bardağı şeker
 • 7 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
Antakya Kabak Tatlısı Hazırlanışı

İlk olarak sönmemiş kirecin 4 litre su içerisinde bir gün öncesinden bekletilmesi gerekmektedir. Derin bir kapta olması çok daha iyi olacaktır. Bu kadar uzun süre bekletilen sönmemiş kirecin suyunun daha berrak olduğunu görebilirsiniz. Böylece kireçli su ertesi gün daha kullanışlı bir şekilde kullanılacaktır. zamanınız yoksa daha kısa süre de bekletebilirsiniz.

Bal kabağının kabuklarını soyuyoruz ve çekirdeklerini temizliyoruz. Yıkayıp karpuz dilimi gibi parçalara ayırıyoruz. Bekletmiş olduğumuz kireçli suyu fazla sarsmadan dibindeki kireçler suyu tekrar bulandırmadan başka derin bir kaba alıyoruz. Bunu da eğerek değil üzerinden alarak yapmanız daha doğru olur. Duru suyun içerisine karpuz dilimleri şeklinde kesmiş olduğumuz kabakları koyuyoruz. Bu kabakların suda 18 saat boyunca beklemesi gerekir. Böylece dış yüzeyi daha sert olacaktır. Dilerseniz daha uzun süre de bekletebilirsiniz.

Antakya Kabak Tatlısı
Kireçli suda bekletilmiş kabakları sudan çıkardıktan sonra 5 ya da 6 kez duru sudan geçiriyoruz. Daha sonra bir saat kadar da duru suda bekletiyoruz. Sonra da bu sudan çıkardığımız dilimleri birkaç yerinden deliyoruz. Delik açma işi bittikten sonra şerbetimizi hazırlıyoruz. İlk olarak su ve şekeri karıştırıp tencerede 5 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra kabaklarımızı derin bir tencereye koyup şerbeti kabakların üzerine döküyoruz. Eğer kabakların üzeri tamamen şerbetle kapanmazsa kabak dilimlerini daha küçük hale getiriyoruz. 

Ilık şerbet içerisindeki kabaklarımızı ocağa alıyoruz ve çok kısık ateşte 2 ya da 2,5 saat kadar pişiriyoruz. Şeffaf ve saydam bir görünüme kavuşan Antakya kabak tatlısı üzerine limon tuzunu da koyup bir taşım daha kaynatıyoruz ve şerbetin içinden kabakları bir cam kase içerisine alıyoruz. Dilerseniz yine servis ederken küçük dilimler haline getirebilir ve hatta üzerine tahin döküp ceviz serpiştirerek de servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun...
]]>
Hatay Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/hatay-kabak-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 19:09:10 +0000 Hatay kabak tatlısı, yapılışı normal kabak tatlısından biraz farklıdır. Bu tatlı sönmemiş kirece yatırılarak yapılan ve son derece ustalık isteyen bir tatlı çeşididir. Bu nedenle çok insan Hatay tatlısını bilmez veya ya Hatay kabak tatlısı, yapılışı normal kabak tatlısından biraz farklıdır. Bu tatlı sönmemiş kirece yatırılarak yapılan ve son derece ustalık isteyen bir tatlı çeşididir. Bu nedenle çok insan Hatay tatlısını bilmez veya yapmaz. Bu tatlıyı yiyenlerin de tadı damağında kalır ve takrar tekrar yemek ister. Sönmüş kireçte bekletilerek yapılan bu tatlının rengi cam gibi saydam, dışı kıtır kıtır ve içi lokum gibi yumuşak ve lezzetli olmaktadır. Şimdi Hatay kabak tatlısının tarifine geçelim.

Hatay Kabak Tatlısının Malzemeleri
 • Soyulmamış haliyle 2.5 kilo kabak tatlısı
 • 300 gram sönmemiş kireç
 • 4 litre su

Şerbeti için:

 • 6 su bardağı toz şeker
 • 7 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Hatay Kabak Tatlısının Tarifi

300 gram sönmemiş kireci bir önceki akşam 4 litre suyla birlikte derin bir kaba koyup bir gece bekletelim. Bir geceden daha az bekletenler de var ama tam bir gece bekletirseniz su daha berrak oluyor ve kabağımız daha lezzetli oluyor. Bir gece bekledikten sonra suyun üzerinde kirecin kaymağı birikecektir.  Bu kireç kaymağını ve duru suyu bir kepçe ile alıp başka bir kaba aktaralım. Fakat yavaş hareketlerle yapmalısınız ki su bulanmasın. Kabı hiç yerinden oynatmayın. Daha rahat almak için kabı eyerseniz yine su bulanır. Duru suyumuzu ve kireç kaymağımızı bir kaba aldıktan sonra kabaklarımızı karpuz dilimi gibi dilimleyelim ve dış kabuklarını soyalım. İnceltmeyeceğiz ve karpuz dilimi şeklinde soyduğumuz kabakları hazırladığımız kireçli suya gömerek 18 saat bekleteceğiz. Şayet kabaklarınız suya gömülmüyorsa üzerine bir ağırlık bırakabilirsiniz. Önemli olan her yerinin bu hazırladığınız suya batmasıdır. Ortalama 18 saat bekletince tam kıvamında oluyor. Fakat bazı tatlıcılar 2 gün bekletiyormuş. İki gün bekletirseniz yüzeyi daha sert olur.

Hatay Kabak Tatlısı

Kabağınız 18 saat kireçli suda kaldıktan sonra sudan çıkarın ve en az beş altı defa bol suda yıkayın. Ardından bir tencere içerisine su koyarak bu kabakları suya batırın ve su içerisinde 1 saat boyunca beklettikten sonra sudan çıkarın son bir defa daha yıkadıktan sonra tatlı yapımına geçebilirsiniz. Bir tencereye 6 su bardağı toz şeker ve 7 su bardağı su koyarak kaynatalım. Şerbetimiz kaynama aşamasına gelince 2-3 dakika daha kaynatalım ve ocaktan alalım. Ilıması için serin bir yerde bekletelim. Şerbet ılıkken kabakların şerbete atılması gerekiyor. Kabağın dışının çıtır çıtır olması için önemlidir. Ilımış şerbete kabakları koyup ocağın altını tekrar açın ve şerbet kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve kısık ateşte kaynamaya devam etsin. Ortalama 2 veya 2.5 saat arası pişmesi gerekmektedir.

Hatay kabak tatlınız piştikten sonra cam gibi saydam bir görüntü alacak ve dış yüzeyi çıtır çıtırken içi lokum gibi olacak. Bu esnada bir tatlı kaşığı limon tuzunu ilave edip bir taşımlık kaynatın. Hatay kabak tatlınız hazır hale gelmiştir. Ocağın altını kapatarak tatlıyı indirelim ve soğuması için serin bir yerde bekletelim. Biraz ılıdıktan sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Servis edeceğiniz zaman üzerine ceviz serpiştirebilirsiniz.

]]>
Bal Kabağı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/bal-kabagi.html Tue, 04 Dec 2018 20:14:29 +0000 Bal kabağı oldukça faydalı ve oldukça da lezzetli bir sebze türüdür. Bal kabağının verimli olabilmesi ve lezzetinin yerinde olması için sulak bölgelere ekiliyor olması bilinmektedir. Genellikle bahçe kenarlarına ekilen b Bal kabağı oldukça faydalı ve oldukça da lezzetli bir sebze türüdür. Bal kabağının verimli olabilmesi ve lezzetinin yerinde olması için sulak bölgelere ekiliyor olması bilinmektedir. Genellikle bahçe kenarlarına ekilen bal kabağı sulamasının aksatılmaması halinde rekor kıracak kadar büyüklüklere ulaştığı görülmüştür. Çekirdekten yetişmekte olan bal kabağının en küçüğü 2 kg dır ve en büyüğünün ise 766 kg olduğu kayıtlara geçmiştir. Bal kabağının toprağını ve sulama sistemini belirleyip bilinçli yetiştirilmesi sağlanır ise oldukça dikkat çekici boyutlara ulaşabildikleri tespit edilmiştir. Bal kabağı kış ayları geldiğinde pazarlardaki yerini almaktadır. Manavlarda ve süper marketlerde de satılan bal kabağı kış aylarının misafiri gibidir.   

Bal kabağının en bilinen tüketim şekli tatlısıdır. Fırında ya da tencerede pişirilebilen bal kabağı tatlısı oldukça hafif ve oldukça da lezzetli bir tatlı olmaktadır. Bal kabağının yeni yeni keşfedilen bir diğer tüketim türü ise çorbasıdır. Özellikle kış aylarında tüketilen bal kabağının böreklerde de kullanılıyor olması bilinmektedir. Çok eskilerden çocukluğumuzdan hatırladığımız bir pişirme sistemi ise zeytinyağlı ve pirinçli bal kabağı yemeğidir. Hafif tatlı olan bu yemekte her ne kadar eskilerde kalsa da oldukça lezzetlidir ve önerilebilir. Bal kabağının hangi yemeğini ve ya tatlısını yaparsanız yapın sizlere ve de çocuklarınıza çok faydalı olduğunu unutmayın.

Bal Kabağı

Bal kabağının faydalarını sizler için paylaşalım. Balkabağı kanserden korunmak için oldukça başarılı bir sebzedir. Kanser hastalığı ile mücadele edenlere önerilebilmektedir. Özellikle de bağırsakları çalıştırdığı için bağırsak kanseri hastalarına önerilir. Zayıflama programı hazırlayanlarda diyet listelerinin en başına koyabilirler. İçerisinde bulunan bazı özellikleri sayesinde vücutta oluşan şişkinlikleri giderir ve bağırsak sistemine çok iyi gelir. Basur tedavisinde de oldukça faydalı bir sebzedir. Bağırsak sisteminde oluşan bazı mikropları temizleyici özelliğe sahip olan bal kabağı idrar kesesi ve prostat iltihaplanmasının da önüne geçebilmektedir. Kabızlık problemi yaşayanlar içinde ısrarla önerebileceğimiz bir sebzedir.  

Bal kabağının içerisinde mevcut olan beta karoten sayesinde de kalp rahatsızlıklarının önüne geçebildiği belirtilmiştir. Aynı zamanda bulunmaz bir nimet olan bal kabağı insan vücudunda bulunan kasların fonksiyonlarını da geliştirip güçlendirmektedir. Bazı beyin hastalıklarından korunabilmenin yolu olarak yine bal kabağı önerilmektedir.

Balkabağının cilde iyi geldiği söylenmektedir ve bunun yanı sıra yaşlanmayı da geciktirdiği belirtilmektedir. Bal kabağının böbrekte oluşma ihtimali olan taş ve kum gibi sıkıntılarında önüne geçebildiği söylenmektedir. Bal kabağının bilinen faydaları arasında göze iyi geldiği de belirtilmiştir. Bal kabağının kendisi kadar çekirdekleri de şifa kaynağıdır. Bağırsak kurtlarını dökmede oldukça başarılı olan çekirdeklerini tüketmenin daha birçok bilinen faydası bulunmaktadır. Bal kabağının içerisinde bulunan çinko sayesinde kemiklerde faydalanmaktadır ve aynı zamanda potasyum bakımından da oldukça zengin olan bal kabağı tansiyon hastaları için de önerilmektedir.

 Bal kabağının içerisinde bulunan yararlı maddeler.

 • Karbonhidrat (g)4,59
 • Protein (g)1,10
 • Yağ(g)0,13
 • Sodyum (mg)1,00
 • Kolesterol (mg)0,00
 • Potasyum(mg) 383,00
 • Vitamin A 127,00
 • Vitamin C12,00
 • Demir 0,80

Oldukça şifalı ve bir oka darda lezzetli olan bal kabağı uzun yıllardır insanlar ile beraberdir. Çekirdekten yetişip sofraları süsleyen bal kabağı hakkında bir de uyarı yapmakta oldukça yarar vardır. Genellikle kabuklarını soyma zahmetinden kaçıp kabukları soyulmuş kabakları tercih ederiz fakat şunu bilmeliyiz ki kabukları soyulmuş olan bal kabağı dışarıdan gelebilecek çok sayıda olumsuzluk]]> Fırında Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/firinda-kabak-tatlisi.html Wed, 05 Dec 2018 13:15:30 +0000 Fırında kabak tatlısı, kış aylarının en vaaz geçilmez tatlılarından bir tanesidir ve oldukça da hafif bir tatlı çeşididir. Besin değeri oldukça fazla olan kabağın insan vücudunda çok sayıda organa da faydaları bulu Fırında kabak tatlısı, kış aylarının en vaaz geçilmez tatlılarından bir tanesidir ve oldukça da hafif bir tatlı çeşididir. Besin değeri oldukça fazla olan kabağın insan vücudunda çok sayıda organa da faydaları bulunmaktadır. Yapılışı kolay olan bu tatlının lezzeti de oldukça fazladır. Yemeklerin arkasından yenebilecek tatlıların sıralamasında kabak tatlısı liste başlarında yer almaktadır. Çocuklar içinde oldukça faydalı olan bu tatlıyı çocuklarınızın tatlı seçenekleri arasına koyabilir kabaktan gelen şifa ile çocuklarınızı faydalandıra bilirsiniz. Kabak tatlısında olmazsa olmaz olan cevizin de faydaları azımsanamayacak kadar çok tur. Beyne iyi gelen ceviz ayrıca vücuda enerjide vermektedir. Bu iki şifa kaynağı bir araya geldiğinde ise soğuk geçen kış aylarına en yakışan tatlı ortaya çıkmaktadır.

 Fırında Kabak Tatlısı İçin Malzemeler:
 •          3 Kilo kabak
 •          3 Su bardağı şeker
 •          1 Su bardağı ceviz içi
 •          Yarım çay bardağı su
Fırında Kabak Tatlısı

Kabak tatlımızın yapılışına kabakları soymakla başlıyoruz. Bütün bir bal kabağını önce ikiye sonra dörde sonrasında ise sekiz dilime ayırıyoruz. Dilimlere ayrılmış olan kabakların soyulması daha kolay olacaktır. Kabakları dikkatli bir şekilde dış kabuklarından ayırdıktan sonra çekirdeklerini bir yemek kaşığı yardımı ile temizleyelim. Kabakları küpler halinde doğrayıp bir tencere içerisine alalım. Tencerede koyulan kabakların üzerlerine şekeri ve suyu ekleyip yaklaşık 2 veya 3 saat dinlenmelerini sağlayalım. Şeker ile kabak birbirlerine iyice alışmış ve şeker erimeye yüz tutmuş olacaktır. Dinlenmiş olan kabakları yapışmaz özelliği olan bir fırın kabına alalım. Yapışmaz özelliği olan fırın kabınız yoksa tepsinizin altına yağlı kağıtta koyabilirsiniz. Maksat burada şekerli olan kavakların tepsiye yapışıp yanık oluşturmamasını sağlamaktır. Fırın kabına alınan kabakları 250 derecede ısıtılmış fırına koyup fırının derecesini 20 dereceye düşürüyoruz. Bu sayede kabaklar haşlama olmadan ağır ısıda pişecekler ve daha bir lezzetli olacaklar. Tatlınızın pişmesine en yakın olduğu bir aşamada üzerine ceviz içini serpin ve fırına yeniden koyun. Böylece cevizlerde hafif kavrulacaktır ve lezzetleri daha fazla olacaktır. Pişen tatlınızı fırından çıkarın ve soğumasını bekleyin. Soğuyan kabak tatlınız artık sunuma hazır demektir. Yapanların ellerine sağlık afiyet olsun. 

]]>
Pekmezli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/pekmezli-kabak-tatlisi.html Thu, 06 Dec 2018 08:48:22 +0000 Pekmezli kabak tatlısı, özellikle kış gecelerinin en yararlı en yapımı kolay tatlısıdır ve oldukçada lezzetlidir. Vücuda sayısız faydaları olan kabağının tatlısı da oldukça yararlıdır ve özellikle çocuklar için Pekmezli kabak tatlısı, özellikle kış gecelerinin en yararlı en yapımı kolay tatlısıdır ve oldukçada lezzetlidir. Vücuda sayısız faydaları olan kabağının tatlısı da oldukça yararlıdır ve özellikle çocuklar için çok sağlıklı bir tatlı çeşididir. Yazın büyütülüp kışın tüketilen bir kış sebzesi olan kabak pekmez ile pişirilip ceviz ile servis yapıldığında enerji veren vitamini bol bir tatlı haline gelmektedir. Oldukçada hafif olan bu tatlıyı dilediğiniz saatlerde yiyebilir akşam yemeklerinin sonunda ailenize ve misafirlerinize sunabilirsiniz.

Pekmezli kabak tatlısının malzemeleri
 • 2 kg kabak
 • 3 su bardağı toz şeker
 • Yarım çay bardağı pekmez
 • Yarım çay bardağı su
 • 1 su bardağı ceviz içi

Pekmezli kabak tatlısının yapımına ilk olarak kabakları soymakla başlamalısınız ve kabak soymak oldukça zor ve de dikkat isteyen bir işlemdir. Elinizi kesmemeye çok özen göstererek kabakların dış kabuklarını soyun ve içerisinde bulunan çekirdeklerini bir yemek kaşığı yardımı ile temizleyin. Sonrasında kabakları dilediğiniz büyüklükte küp küp doğrayın ve ilk etapta pişireceğiniz tencerenin içerisine koyup üzerine şekeri ve suyu ilave edin. Kabaklar şekerde 1 saat kadar bekledikten sonra ocağa koyun ve 8 dakika kadar yani şeker eriyene kadar pişirin. Pişen kabakları fırın tepsisinin içerisine alıp pekmezi üzerinde gezdirerek dökün. Bu işlemlerin ardından kabağınızı önceden ısıtılmış fırınınıza koyun üzerleri hafif kuruyana kadar ve su kalmayana kadar fırında pişirin. Kabak tatlısı olmuştur ve artık sunumuna geçebilirsiniz. Kabak tatlınızı servis tabağınıza koyup üzerlerine ceviz içini serpiştirin. Dilerseniz kabak tatlınızın üzerine Hindistan cevizi de serpebilirsiniz.

Pekmezli Kabak Tatlısı

Misafiriniz gelecekse ya da siz kendiniz için yapıyorsanız vaktinizde yok ise size önereceğimiz bu pişirme sayesinde de oldukça lezzetli ve pratik bir kabak tatlısı yapabilmeniz mümkündür. Pekmezli kabak tatlınızı yanmaz yapışmaz özelliği olan bir tencere içerisine koyun ve şekeri ilave edin. Bunların ardından kısık ateşte kabağınızı pişirin. Kabağın pişmesini yakın gördüğünüz bir aşamada pekmezi kaynamakta olan kabaklarınızın üzerine dökün. Kabak tatlınız piştikten sonra sıcakken üzerine cevizleri ilave edin ve servise hazırlayın. Yine servis esnasında dilerseniz üzerine Hindistan cevizi de serpiştirin görsellikten hoşlanıyor iseniz tatlınızın üzerine yeşil nane yaprakları da koyabilirsiniz.  

Pekmezli kabak tatlınız hazır afiyet olsun.

]]>
Sütlü Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/sutlu-kabak-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 03:03:48 +0000 Sütlü Kabak Tatlısı İçin Malzemeler1.5 kg temizlenmiş kabak2.5 su bardağı toz şeker1 bardak süt1 yemek kaşığı un4 yemek kaşığı sıvı yağSütlü Kab Sütlü Kabak Tatlısı İçin Malzemeler
 • 1.5 kg temizlenmiş kabak
 • 2.5 su bardağı toz şeker
 • 1 bardak süt
 • 1 yemek kaşığı un
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
Sütlü Kabak Tatlısı Yapımı

Sütlü Kabak Tatlısı
Sütlü kabak tatlısı yapmaya karar vermeden bir gün önce 1.5 kg kabağı küp küp doğrayıp 2.5 su bardağı toz şeker dökerek tencerede sabaha kadar bekletin. Sabah suyunu salan kabakları orta ateşte pişirmeye devam edin. Kabaklar pişerken 4 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı un ve 1 bardak süt ilave edip kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Kabaklar piştikten sonra fırın kabına koyun ve 180 derece ısıtılmış fırında üstleri kızarana kadar pişmeye bırakın. Sütlü kabak tatlısı piştikten sonra fırından çıkartın ve üzerine isteğe bağlı olarak tarçın ve ceviz serpin. Sütlü kabak tatlısı hazır. Soğuk servis edin. Afiyet olsun.
]]>
Esmer Şekerli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/esmer-sekerli-kabak-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 03:23:59 +0000 Esmer şekerli kabak tatlısı tarifinde neden esmer şeker kullanılır Bilindiği gibi toz şeker olarak kullanılan şekerler iki türdür. Birincisi beyaz bildiğimiz şeker, ikincisi ise çok az görülen ve hatta çoğu insanın bilmedi Esmer şekerli kabak tatlısı tarifinde neden esmer şeker kullanılır Bilindiği gibi toz şeker olarak kullanılan şekerler iki türdür. Birincisi beyaz bildiğimiz şeker, ikincisi ise çok az görülen ve hatta çoğu insanın bilmediği esmer şeker. Aslında bu iki şeker de rafine edilerek işlemden geçtiği için sağlık açısından hiçte masum değildir. Kilo almanın başlı başına sebeplerinden biridir. Esmer şekerle yapılan kabak tatlısının kalorisi beyaz şekerle yapılan arasında çok az fark etmektedir. Şu şekilde açıklayacak olursak bir beyaz küp şeker 20 kalori içerirken bir esmer küp şeker 18-19 kalori içermektedir. Ama bazı kişiler arasındaki kalori farkının büyük olduğunu düşünerek esmer şeker kullanmaktadır. Kabak tatlısını yaparken de esmer şekerle yapılabilmektedir. Bu nedenle bu makalede esmer şekerli kabak tatlısının tarifini vereceğiz.

Esmer Şekerli Kabak Tatlısı Yapmanın Püf Noktası

 • İlk dikkat edilmesi gereken şey alınan kabağın olgun olmasıdır. Çünkü kabak iyi değilse siz ne kadarda güzel yapsanız istediğiniz sonucu alamazsınız.
 • Şeker oranını iyi ayarlamanız gerekir. Ne kadar kabak kullanacaksanız onun yarısı kadar esmer şeker kullanmalısınız.
 • Kabakları çok küçültmeyin. Çünkü küçük kabaklar piştikten sonra püre haline gelebilir.
 • Pişirme esnasında ateş yüksek olmamalıdır. Kısık ateşle pişirmelisiniz. Çünkü yüksek ateşte pişirirseniz birden suyunu çekip yanabilir.

Esmer Şekerli Kabak Tatlısı Malzemeleri

 • 1 kilo soyulup doğranmış bal kabağı
 • 2 su bardağı şeker
 • 1/2 su bardağı tahin
 • Üzeri için ceviz

Esmer Şekerli Kabak Tatlısı Tarifi

Esmer şekerli kabak tatlısı yaparken tatlınızın istenilen kıvamda ve lezzette olmasını istiyorsanız işe bir önceki günden başlamanız gerekecek. Bir önceki gün akşamdan kabakları şekere yatırmanız gerekiyor. Bir tencerenin içerisine kabakları koyduktan sonra iki su bardağı esmer şekeri üzerine gezdirip tencerenin kapağını kapatın. En az 12 saat beklettiğinizde daha iyi sonuç alacaksınız. Ertesi gün esmer şekerli kabak tatlısını yapmak için sabah tencereyi ocağa koyarak ateşi yükseltin. 3-4 dakika yüksek ateşte pişirdikten sonra ocağın ateşini kısın ve 20-25 dakika civarında kısık ateşte pişirin. Zaman zaman kontrol etmeyi unutmayın. Çünkü kabağın suyuz azsa ve çekerse yanmaya başlar. Bu durumda iki yemek kaşığı su ilave edebilirsiniz. Kabağınız piştikten sonra soğumaya alın. Biraz soğuduktan sonra buzdolabına alın ve iki saat bekletin. Servis edeceğiniz zaman üzerine tahin gezdirdikten sonra cevizi de serpiştirin ve servis edin.
]]>
Kireç Kaymaklı Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kirec-kaymakli-kabak-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 21:59:37 +0000 Kireç kaymaklı kabak tatlısı yapmak hiçte kolay bir iç değildir. Hem uzun süren meşakkatli bir iş hem de kıvamını tutturmak oldukça zordur. Dışı çıtır çıtır içi ise lokum gibi nefis kabak tatlısını yapmak beceri Kireç kaymaklı kabak tatlısı yapmak hiçte kolay bir iç değildir. Hem uzun süren meşakkatli bir iş hem de kıvamını tutturmak oldukça zordur. Dışı çıtır çıtır içi ise lokum gibi nefis kabak tatlısını yapmak beceri ve maharet istemektedir. Yapımı zor olmakla birlikte tadı oldukça lezzetlidir. Genellikle Antakya yöremizde yapılan ve yapımı iki gün süren kireçte kabak tatlısının tarifine geçelim.

Kireçte Kabak Tatlısının Malzemeleri

 • 2,5 kilo bal kabağı (Soyulmuş haliyle 2,5 kilo olacak)
 • 300 gram sönmemiş kireç
 • 5 litre su
 • 6 su bardağı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Kireçte Kabak Tatlısının Tarifi

İlk olarak sönmemiş kireci bir gün önceden dört litrelik suyun içerisine koyalım. Sönmemiş kirecin taze olmasına dikkat edin. Kireci koyacağınız kabın derin ve geniş olmasına dikkat edin ki kaymağı alırken suyu bulandırmayın. Kirecin üzerine suyu eklediğinizde kireç çözülmeye başlayacaktır. Bir gece kireci suda bekletin. Sabah kalktığınızda kirecin tabana çöktüğünü ve yüzeye kaymağın biriktiğini göreceksiniz. Suyu bulandırmadan bir kepçe ile kireç kaymağını alın ve başka bir kaba koyun.

Kabağınızı karpuz dilimi şeklinde soyarak bu hazırlamış olduğunuz kireç kaymağının içerisine batırın. Kabaklar tam batmazsa üzerine bir ağırlık koyarak tamamen kaymağın içerisine gömülmesini sağlayabilirsiniz. Kabak 18 saat kireç kaymağında kalacaktır. Tam kıvamını 18 saatte alıyor. Fakat dışı daha sert olsun isterseniz iki gün de bekletebilirsiniz. 18 saat dolduktan sonra artık kabakları çıkararak kireç kaymaklı kabak tatlısının yapımına geçebilirsiniz. Kabakları en az 5-6 defa bol su ile yıkadıktan sonra bir kap içerisine su doldurarak kabakları suya atın ve bir saat bekletin. Bir saat sonra sudan çıkararak son bir defa daha yıkadıktan sonra bir kürdan ile birkaç yerinden delin. Bir tencerenin içerisine 6 su bardağı toz şeker ve 6 su bardağı su koyarak kaynatmaya başlayın. Kireç kaymaklı kabak tatlınız beş dakika kaynadıktan sonra ılımaya bırakın ve ılıdıktan sonra kabakları içerisine atın. Şerbet ılıdıktan sonra kabakları içerisine atmamızın sebebi çıtır çıtır olması içindir. Tekrar ocağın altını açarak kaynatın. Şerbet kaynamaya başlayınca ocağın altını kısarak çok kısık ateşte 2,5 saat kaynatın. Kabaklarınız hazır hale geldikten sonra ocaktan indirin ve soğumaya alın. Soğuduktan sonra borcama koyup buzdolabına kaldırın. Bir müddet soğuduktan sonra üzerine ceviz içi serperek servis edebilirsiniz.

]]>
Düdüklüde Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/duduklude-kabak-tatlisi.html Sat, 08 Dec 2018 05:14:25 +0000 Düdüklüde kabak tatlısı evde yapabileceğiniz en basit tatlılar arasında yer alıyor. Basit olmakla beraber oldukça lezzetli olması da bu tatlıyı hazırlamayı düşünenler için büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkabiliyo Düdüklüde kabak tatlısı evde yapabileceğiniz en basit tatlılar arasında yer alıyor. Basit olmakla beraber oldukça lezzetli olması da bu tatlıyı hazırlamayı düşünenler için büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkabiliyor. Düdüklü tencerede yapacak olmanız sayesinde de daha hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlaması aniden gelen misafirleriniz için rahatlıkla hazırlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Düdüklüde Kabak Tatlısı Malzemeleri
 • 2 kilo bal kabağı
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı su
 • Ceviz
 • Hindistan cevizi
Düdüklüde Kabak Tatlısı Yapılışı:

İlk olarak tatlımızı yapmaya kabakların kabuklarını derin bir şekilde soyarak başlıyoruz. Sonra da servis edebileceğimiz büyüklüklerde dilimler halinde doğruyoruz. Sonra da kabaklarımızı düdüklü tencerenin tabanına diziyoruz. Üzerine bir bardak toz şekeri serpiyoruz. Kalan kabakları da ikinci sıra olarak diziyoruz ve diğer bir su bardağı şekeri de kabakların üzerine döküyoruz. Sonra 1 çay bardağı suyu koyuyoruz. Kapağını kapatıp harlı ateşe koyuyoruz. 

Düdüklü tencerenizden ses çıkmaya başladıktan sonra pimini kapatarak kısık ateşe alıyoruz ve kısık ateşte 4 dakika kadar pişiriyoruz. Ocaktan aldıktan sonra önce düdüklünün buharını boşaltıyor ve sonra kapağını açıyoruz. Servis ederken üzerine ceviz ve hindistan cevizi serpiştiriyoruz. Dilerseniz soğuk dilerseniz ılık yiyebilirsiniz.
]]>
Tahinli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/tahinli-kabak-tatlisi.html Sat, 08 Dec 2018 12:11:23 +0000 Tahinli Kabak Tatlısı İçin Malzemeler1.5 kilo kabak ( soyulmuş )3.5 su bardağı toz şeker1 su bardağı ceviz1 çay bardağı tahinTahinli Kabak Tatlısı Tahinli Kabak Tatlısı İçin Malzemeler
 • 1.5 kilo kabak ( soyulmuş )
 • 3.5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı ceviz
 • 1 çay bardağı tahin

Tahinli Kabak Tatlısı Yapımı

1.5 kilo kabağı 3 parmak kalındığında dilimleyip geniş bir tencereye koyalım. Üzerine 3.5 su bardağı toz şekeri ilave edelim ve tencerenin kapağını kapatıp bir gece dinlendirelim. Ertesi gün kabakların üzerine şeker kırıntıları kalmış ise iyice karıştırıp harmanlayalım. Tencerenin kapağını kapatalım ve orta ateşte yaklaşık olarak 45  dakika pişirmeye bırakalım. Kabak tatlısını her 10 dakika da bir dibinin tutmaması için karıştıralım. 45 dakika sonunda bir çatal yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edelim. Çatal rahatça batıyorsa pişmiş demektir. 

Tahinli Kabak Tatlısı
Eğer kabak tatlısı pişmemiş ise 20 dakika daha orta ateşte pişirmeye bırakalım. Pişmiş olan kabak tatlısını dikdörtgen bir borcama dökelim ve üzerine kabak tatlısının suyundan döküp soğumaya bırakalım. Kabak tatlısının suyunu kabakları geçmeyecek şekilde dökelim. Kabak tatlımız soğuduktan sonra üzerine önce 1 çay bardağı tahini eşit bir şekilde dökelim ve ardından 1 su bardağı cevizi de eşit bir şeklide döktükten sonra servis edelim. Tahinli kabak tatlısı hazır. Soğuk servis edin. 

Afiyet olsun.
]]>
Pötibörlü Kestaneli Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/potiborlu-kestaneli-kabak-tatlisi.html Sun, 09 Dec 2018 02:05:54 +0000 Pötibörlü Kestaneli Kabak Tatlısı bayanların en çok tercih ettikleri tatlı türleri arasında yer almakla birlikte yapımı oldukça zor olduğundan dolayı sıklıkla yapılan tatlılar arasında yer almıyor. Ancak lezzeti ile hem ai Pötibörlü Kestaneli Kabak Tatlısı bayanların en çok tercih ettikleri tatlı türleri arasında yer almakla birlikte yapımı oldukça zor olduğundan dolayı sıklıkla yapılan tatlılar arasında yer almıyor. Ancak lezzeti ile hem ailelerine hem de misafirlerine rahatlıkla sunabilecekleri tatlılar arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Pötibörlü Kestaneli Kabak Tatlısı Malzemeleri
 • 400 gram bal kabağı
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 150 gram bitter çikolata
 • 1 paket çikolatalı pötibör  bisküvi
 • 100 gram haşlanmış kestane ya da hazır kestane püresi
 • 50 gram ceviz içi
 • 4 adet kestane şekeri
 • Bisküvi kırıkları 
 • Kıyılmış ceviz içi
Pötibörlü Kestaneli Kabak Tatlısı Hazırlanışı

İlk olarak bal kabağını küpler halinde doğradıktan sonra üzerine 1 bardak toz şeker serperek kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde pişiriyoruz. Yumuşayana kadar kabakları pişiriyoruz. Daha sonra kabakları ezerek püre haline getiriyoruz. Daha sonra arasında çikolatalı pötibörleri robotta çekerek toz haline getiriyoruz. Bu tozdan 1 yemek kaşığını kenara bırakıyoruz. Sonra da kabak püresi soğuyunca içine çekilmiş ceviz ile bisküvi tozunun yarısını dökerek iyice karıştırıyoruz. 

Bitter çikolatayı benmari usulü ile eritiyoruz. Sonra da kestaneleri ezerek püre haline getiriyoruz. Kestane püresi, erimiş çikolata ve toz halindeki bisküvinin kalan yarısını birlikte karıştırıyoruz. Bundan sonra servis kaselerinin yarısına kadar cevizli ve bisküvili kabak püresini döküyoruz. Üzerine de kestaneli çikolatalı karışımdan döküyoruz ve soğuması için buzdolabına alıyoruz. Tatlı donduktan sonra üzerine ceviz ve bisküvi kırıntıları serperek kestane şekeri ile de tatlıyı süsleyip servis ediyoruz.

Afiyet Olsun...
]]>
Kabak Tatlısı https://www.kabaktatlisi.gen.tr/kabak-tatlisi.html Sun, 09 Dec 2018 14:54:02 +0000 Malzemeler 2 kilo balkabağı 3 bardak toz şeker 1 bardak dövülmüş ceviz Malzemeler

2 kilo balkabağı
3 bardak toz şeker
1 bardak dövülmüş ceviz

Kabak Tatlısı

Hazırlanışı

Kabağı dilimleyip, kabuğunu bıçakla soyun. Çekirdeklerini çıkarın. Çelik veya kalın dipli bakır bir tepsiye düzgünce dizin. Kabakların üstüne toz şekeri serpin. Kabak pişerken suyunu salacağı için fazla suya gerek yoktur. Bir bardak su yeterlidir. Suyunu kattıktan sonra kapağını kapatarak ağır ateşte 30 dakika pişirdiğiniz kabakların altını iyce kısarak üzerine, parlak olmaları için bir iki tutam daha şeker serpip, kapağını yine kapatın ve 5 dakika dinlendirin. Altını kapatıp ateşten çekin. Soğuduktan sonra üzerine dövülmüş ceviz serperek servis edebilirsiniz.]]>